Summit
Kineski premijer očekuje jačanje suradnje Kine i CEE
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Prvi dan summita Kine i zemalja središnje i istočne Europe (CEEC) u utorak u Beogradu kineski premijer Li Keqiang založio se za jačanje suradnje zemalja središnje i istočne Europe i Kine, a kao mjesto sljedećeg susreta CEEC najavio Peking, izvijestili su u utorak navečer beogradski elektronički mediji, prenosi Hina.
Sažimajući svoje dojmove o sadašnjoj i budućoj suradnji zemalja CEEC-a i Kine Li Keqiang je rekao kako mu je prvi dojam da svi sudionici summita vjeruju da suradnja s Kinom ne pridonosi samo njihovim državama već i sveukupnim odnosima Kine i Europske unije i da je treba uspostaviti na više razina i u više oblasti.
Sumirajući govore svih šefova vlada koji sudjeluju na ovom skupu, kineski premijer kaže kako je stekao dojam da svi sugeriraju "korištenje i proširenje svih dosadašnjih mehanizama suradnje".
Kako je izvijestio B92, kineski premijer kao treći dojam izdvaja sugestiju da se "treba usredotočiti na prioritete i prednosti", što je ilustrirao primjerom da, s jedne strane, postoje velike potrebe zemalja središnje i istočne Europe za razvojem infrastrukture, dok istodobno Kina ima velike mogućnosti u proizvodnji.
Prema izvješćima beogradskih medija, Keqiang je najavio da bi sljedeći summit CEEC-a mogao biti održan 2015. u Pekingu.
Kineski premijer imao je prvog dana summita u Beogradu niz bilateralnih sastanaka s kolegama iz zemalja CEEC-a, među ostalim s premijerima Slovenije, Litvanije, Crne Gore, Češke, Bosne i Hercegovine i Rumunjske, potvrdilo je veleposlanstvo Kine u Beogradu.
Li Keqiang i u srijedu u Beogradu nastavlja bilateralne susrete sa sudionicima summita CEEC-a.
Kineski premijer: Novi fond od tri milijarde za europske zemlje
"Sredstva će se koristiti na nove načine, kroz javno-privatno partnerstvo i lizing aranžmane", rekao je Keqiang prilikom otvaranja gospodarskog foruma u okviru samita Kine i 16 zemalja središnje i istočne Europe, javio je Tanug.
Od prethodne kineske kreditne linije preostalo je još 1,7 milijardi dolara, koje zemlje središnje i istočne Europe također mogu koristiti, a Kina će pokušati spustiti troškove tih zajmova.
Kako je rekao kineski premijer, njegova zemlja ima sredstva za ulaganje, a u ovom dijelu Europe rastu potrebe za razvojem infrastrukture.
Kada je riječ o Srbiji, Keqiang je izrazio nadu da će ulagači iz Kine moći otvarati tvornice koje će proizvoditi opremu i materijal za razvoj infrastrukture.
Prema njegovim riječima, to će otvoriti i nova radna mjesta.
"Ako zemlje budu iskoristile sve svoje potencijale, globalna ekonomija će izaći iz problema", istaknuo je Keqiang i osvrnuo se na probleme koje muče globalno gospodarstvo.
Kineski premijer najavio je da će biti formiran i poslovno vijeće Kine i središnje i istočne Europe, što će, kako je rekao, biti novi korak i nova faza u njihovoj međusobnoj suradnji.