BiH i financiranje

Softić: Najvažnija karakteristika bh. ambijenta je monetarna i financijska stabilnost

Gospodarstvo / Flash | 09. 10. 2015. u 14:20 A.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Guverner Središnje banke BiH Senad Softić izjavio je danas u Banjoj Luci da su BiH potrebne kapitale investicije, veliki infrastrukturni razvojni projekti, koji će dovesti do zapošljavanja i ekonomskog razvoja.

U ovoj godini, dodao je, imamo određen oporavak gospodarstva, koje je lani pretrpjelo velike posljedice uslijed katastrofalnih poplava.

''Najvažnija poslovna, povoljna, karakteristika našeg ambijenta je monetarna i financijska stabilnost u zemlji. Ono što nije dobro je visoka stopa nezaposlenosti i veliki iznos vanjskog duga i taj trend je nastavljen i u ovoj godini'', precizirao je Softić ističući da je ukupan iznos vanjskog duga 30 posto BDP-a, a neke metodologije pokazuju da je taj iznos još i veći, uključujući i unutrašnji dug i drugo.

On je, sudjelujući u radu 'Trećeg biznis foruma bh.dijaspore-BhdiaFor 2015', koji se održava u Banja Luci, rekao da trenutno u BiH financiranje ovisi od kredita međunarodnih financijskih institucija, direktnih stranih investicija i velikim dijelom doznaka iz inozemstva.

''Prilivi iz inozemstva značajno doprinose ublažavanju platnog bilansnog i trgovinskog deficita. Bez ovakvih priliva financiranje deficita tekućeg računa bi bilo vrlo otežano i bili bi prinuđeni na dodatna zaduženja iz inozemstva'', istaknuo je guverner Središnje banke BiH.

Precizirao je da direktne doznake iz inozemstva iznose dvije milijarde i 310 milijuna KM u 2014., od čega je pedeset posto došlo preko formalnih kanala i, kako je naveo, u stalnom su stabilnom trendu, dok su direktne strane investicije u padu i lani su iznosile 739 milijuna KM.

Softić je još kazao da je visok postotak tih doznaka u BDP-u i iznosi oko 14 posto.

''Doznake iz inozemstva su u manjim zemljama vrlo značajne'', naglasio je Softić i podsjetio da se u nekim zemljama formiraju i fondovi kolektivnih doznaka od kojih se financira pokretanje malog biznisa te vrše stalne edukacije dijaspore o mogućnostima financiranja u domicilne zemlje.

Istovremeno, ukazao je i da institucije u zemlji moraju imati koordiniran pristup i sistematiziran odnos prema dijaspori.

''Zajednici dijaspore neophodno je pružiti na jednom mjestu sve neophodne informacije o mogućnostima investiranja te sistematizirati i ponuditi podatke o aktualnostima u zemlji, posebno o mogućnostima investiranja'', ukazao je guverner Središnje banke.

Također, potreban je, kaže, i čitav set prilagođenih administrativnih olakšica za dijasporu te je potrebno ponuditi formalizaciju i pojednostavljene procedura transfera novca čime bi se postiglo značajno smanjenje troškova.

Softić je govorio i o ulozi Središnje banke u tom procesu, stabilnoj valuti i niskoj inflaciji, a o radu Vanjskotrgovinske komore BiH sudionicima ovog foruma obratio se i predsjednik te komore Nemanja Vasić, također ističući da se bh.dijaspora mora prepoznati kao generator bh.razvoja.

''Treći biznis forum bh.dijaspore-BhdiaFor 2015“ organizirala je u BanjaLuci nevladina organizacija 'Naša perspektiva' u suradnji s Vanjskotrgovinskom komorom BiH i Svjetskim savezom dijaspore BiH.

Više od 150 sudionika iz BiH i inostranstva razmatraju mogućnost stimuliranja investicija od članova zajednice dijaspore u BiH te poslovnu suradnju između domaćih i kompanija čiji su vlasnici ili u kojima rade članovi zajednice dijaspore.

Kopirati
Drag cursor here to close