Novac u privatne džepove

Sustav javnih nabavki u BiH se kontinuirano urušava

Gospodarstvo / Flash | 19. 10. 2012. u 15:50 Z.J.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

''Devetomjesečna istraživanja banjalučkog Udruženja građana ''Tender“ jasno ukazuju da se sustav javnih nabavki u BiH nastavlja kontinuirano urušavati'', ukazao je danas Željko Grujić, glavni tajnik ovog udruženja građana.

''To najbolje potvrđuju pokazatelji da je broj otvorenih postupaka, kao jedino transparentnih i moguće najpoštenijih sveden na samo 33 posto, s ukupno oglašenih 4.774 nabavke, a istovremeno je potpisano ugovora u vrijednosti od 867 milijuna'', kazao je Grujić na pres-konferenciji u Banjoj Luci.

Usporedbe radi, u 2008. godini otvoreni postupci su sudjelovali sa čak 91 posto u ukupnoj strukturi provedenih javnih nabavki'', naglasio je on.

Grujić naglašava da je procijenjena vrijednost predmetnih javnih nabavki u odnosu na visine potpisanih ugovora sve nerealnija, što utječe da 20 posto sredstava namijenjenih za javne nabavke ostaje godišnje neutrošeno, a najlošije stanje je u državnim organima gdje se taj odnos približava postotku od 50 posto, što predstavlja veliku financijsku štetu po proračune ugovornih organa.

''Nastavlja se povećanje cijena ponuđačima za otkup tenderske dokumentacije i u analiziranom razdoblju nezakonito je naplaćeno vjerovatno više od 600 tisuća KM'', tvrdi Grujić.

Razlozi za ovakvo loše i gotovo, kako kaže, neodrživo anarhično stanje leži u drastičnom smanjenju transparentnosti i efikasnosti u provođenju postupaka, što za posljedicu ima neminovno nekontroliran odnos prema trošenju javnih sredstava u mnogim ugovornim organima u kojima su ''najodgovorniji sve skloniji korupciji“.

''Pored određenih manjkavosti i nepreciznosti u zakonskim odredbama, osnovni razlozi su isključivo u nezakonitom radu i postupanju triju ključnih institucija, Agencije za javne nabavke, Ureda za razmatranje žalbi i Suda BiH, koji su pod snažnim uticajem koruptivnog lobija i kao takvi godinama se krajnje tolerantno odnose prema sve brojnijim pojedincima iz privatnog i javnog sektora opredijeljenih za korupciju, podstičući i ohrabrujući ih na nezakonite koruptivne radnje.

Tako uspostavljen koruptivni sustav destrukcije, omogućuje godišnje prelijevanje u privatne džepove više od 700 milijuna KM'', ponovio je glavni tajnik ovog udruženja građana.

Dodaje i da navedena izuzetno značajna sredstva, pogotovo u ovo vrijeme naglašeno prisutne ekonomske krize, ne bi smjela služiti samo bogaćenju bogatih i privilegiranih, već gospodarskom razvoju i rješavanju suštinskih egzistencijalnih problema najugroženijih kategorija stanovništva.

Radikalan zaokret ka uspješnom i efikasnom prevazilaženju i rješavanju koruptivnog stanja u javnim nabavkama, UG Tender vidi u hitnom donošenju novog isključivo antikorupcijskog Zakona o javnim nabavkama, koji bi morao sadržavati stavove iz Direktiva EU, najbolja antikoruptivna rješenja iz zakona naših susjeda i drugih zemalja, održavajući svakako i naše specifičnosti i aktualno nezahvalno stanje u ovoj oblasti.

''Sve navedeno u suštini je sadržano u rješenjima i mehanizmima koja je u svojim amandmanima na predloženi Nacrt novog Zakona kao i drugim dokumentima ponudio UG Tender, a iza kojih osim relevantnih kontrolnih organa stoji i stručna javnost kao i nevladin sektor'', istaknuli su predstavnici 00Tendera“.

Na press-konferenciji je Rajko Kecman, potpredsjednik Upravnog odbora Udruženja građana ''Tender“ istaknuo i da je ključna uloga civilnog društva u osposobljavanju i jačanju institucija sistema, a time i pravne države.

Također i Milorad Vulić, predsjednik Nadzornog odbora Udruženja građana 00Tender“ govorio je o dvije konkretne nezakonito provedene javne nabavke, s, kako je ustvrdio, nezakonitim postupanjima ugovornih organa, Ureda za razmatranje žalbi i Suda BiH.

Kopirati
Drag cursor here to close