Nestašica
Uskoro neće biti jednog nama omiljenog proizvoda? Nestašica bi mogla pogoditi cijeli svijet
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Sok od naranče najpopularniji je voćni sok u Njemačkoj. U 2021. godini svaki je Nijemac popio u prosjeku 6,9 litara ovoga soka. No, čini se da kako će se potrošači u skoroj budućnosti morati suzdržati od ove navike. Njemački mediji pišu kako bi soka od naranče u budućnosti moglo biti manje na tržištu zbog lošeg uroda.
Prema informacijama iz Udruženja njemačke industrije voćnih sokova (VdF), potrošači u Njemačkoj će se morati pripremiti na poskupljenja u sljedećim mjesecima, prenosi Fenix magazin.
Loše berbe u Brazilu
"U posljednje tri godine bile su samo dvije male i jedna prosječna žetva u najvažnijoj zemlji dobavljaču naranči Brazilu, a trenutna žetva je klasificirana samo kao prosječna", rekao je izvršni direktor VdF-a.
Loše berbe smanjuju zalihe koncentrata soka od naranče u Brazilu.
Koncentrat soka od naranče trenutno je nekoliko puta skuplji nego inače na burzi u SAD-u. "Robe je rijetka, a cijene sirovina rastu. To znači da se i potrošači moraju prilagoditi činjenici da sok od naranče postaje sve skuplji", rekao je stručnjak za industriju za njemačke medije.
On nije sam u ovoj procjeni. Šef proizvođača sokova iz Mönchengladbacha je rekao kako su cijene koncentrata soka od naranče na rekordnoj razini.
Trenutačno se nema što kupiti, tržišta su prazna, opisao je situaciju.
Hoće li naranča poskupljeti?
Cijene soka od naranče vrtoglavo rastu, a hoće li i voće biti skuplje? "Ne", kaže generalni direktor Njemačke udruge za trgovinu voćem za njemačke medije.
"Tržište naranči i koncentrata soka od naranče potpuno je drugačije. Naranče ili kupujemo kao sezonsku robu u Europi, primjerice u Španjolskoj, Italiji i Grčkoj – ili izvan sezone u Izraelu i zemljama proizvođačima s južne polutke", naveo je.
Prema procjenama američkog Ministarstva poljoprivrede, globalna proizvodnja soka od naranče vjerojatno će pasti za sedam posto ove godine. Zalihe koncentrata soka od naranče u Brazilu, odakle dolazi 90 posto uvoza u EU, manje su nego ikad prije.