Svijet otpada
Utapanje u smeću
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Gradsko područje u New Yorku proizvodi 33 milijuna tona smeća godišnje. Sjedinjene Države su jedan od najvećih generatora otpada na planeti, a New York predstavlja poseban izazov jer je gusto naseljen.
Zanimljiv tekst novinara Kadira van Lohuizena objavio je list Washingtonpost.com. Van Lohuizen piše kako je od početka 2016. godine putovao u šest većih gradova širom svijeta (Jakarta, Tokio, Lagos, New York, Sao Paulo i Amsterdam) da istraži kako upravljaju otpadom u ovim gradovima. Priznaje kako postoje neke izuzetne razlike. Postavio je pitanje: Je li to samo smeće, ili je to resurs?
U većini dijelova svijeta, rastuće bogatstvo povezano je s povećanom količinom otpada. Ali u Sjedinjenim Američkim Državama, siromašnija populacija pridonosi i znatnoj količini smeća, je su većina smeća pakiranja brze hrane.
Unatoč svojim problemima, New York je na neki način bolji od drugih američkih gradova kada je u pitanju smeće. Papir, plastične boce i limenke često se odvajaju za recikliranje, iako je reciklirana industrija ograničena veličinom. Većina otpada iz New Yorka ide na odlagališta ili u spalionice izvan države.
Pod gradonačelnikom Billom de Blasio, New York je pokrenuo inicijativu "Zero Waste", kojom se između ostalog nastoji smanjiti količina ne-kompostatornog otpada i poboljšati recikliranje
U recikliranju i upravljanju, New York je napredniji od mnogih drugih američkih gradova, ali ogromna količina smeća koju stvara ''veliki je zalogaj'' za bilo koju općinsku upravu.
S velikim porastom svjetske populacije i rastućim gospodarstvima, proizvodimo više otpada nego ikad.
U Europi i Sjedinjenim Američkim Državama naš je otpad uglavnom nevidljiv kada se baci; u drugim dijelovima svijeta to je očiglednije, u obliku odlagališta otpada, ponekad usred gradova.
Smeće je problem jer otpušta metan, snažan staklenički plin koji zadržava toplinu u atmosferi. Spaljivanje smeća na otvorenom također je štetno za okoliš i zdravlje ljudi.