Računica

Za stan morate raditi 10 godina

Gospodarstvo / Flash | 23. 10. 2012. u 09:20 Z.S.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Građani BiH bez "krova nad glavom" trebali bi raditi točno deset godina te cijelu plaću ostavljaju "po strani" kako bi kupili stan, za koji je, u većim bh. gradovima, potrebno izdvojiti basnoslovnih 100.000 maraka.

Čak ni desetljeće štednje mnogim zaposlenim ne bi ništa pomogla, jer im mjesečno na račun "ne liježe" 816 maraka, kolika je, prema tvrdnji Agencije za statistiku BiH, prosječna plaća u našoj zemlji, iako prema tom podatku među radničkom populacijom vlada skepticizam.

Ali, uzmemo li da zarađujete upravo toliko - za 120 mjeseci vaš prihod će iznositi 97.920, ali ćete tih deset godina morati pronaći dodatni izvor novca, kojim biste platili podstanarski život, režijske troškove, hranu i ostalo.

Dakle, ako je riječ o bračnom paru, živjeli bi od jedne plaće, a drugu bi "gomilali" dok ne prikupe za stambeni prostor, ako je to u BiH uopće izvodivo.

Međutim, kako plaće ponekad budu potrošene nekoliko dana nakon što budu dobijene, stanove u ovim kriznim vremenima malo tko kupuje.

Da građanima koji nemaju svoj stan nije lako svjesni su i u Instituciji ombudsmana za zaštitu potrošača u BiH gdje upozoravaju da u našoj zemlji postoji dosta velika disproporcija između cijena stambenog prostora i prosječnih primanja građana.

"To za posljedicu ima velik broj građana koji nisu u stanju riješiti vlastito stambeno pitanje kupovinom stana, ili, ako su i ušli u kreditni aranžman kupovine stana imaju velikih problema s otplatom kredita", kazali su u Instituciji ombudsmana za zaštitu potrošača u BiH.

Posljednjih pet godina Neven Gauk i njegova supruga podstanari su u Banja Luci, a podstanarski život ih je koštao, samo za kiriju - vrtoglavih 18.000 maraka. Dakle, ne računajući režijske i ostale troškove.

"Međutim, pošto nam primanja nisu dovoljno visoka, iskreno, ne usuđujemo se da zakucamo na vrata nekog poduzeća koje prodaje stanove, jer je u ovoj zemlji sve neizvjesno, tako da, iako danas radimo, ne zna se šta će biti već sutra, a kredit treba vraćati desetljećima", pojašnjava Gauk za banjalučke Nezavisne.

Poduzeća koja se bave prodajom stanova u BiH i dalje se žale jer je posao "mršav", što nikoga ne čudi, jer je broj siromašnih stanovnika naše zemlje sve veći, tako da mnogi jedva uspijevaju sebi osigurati hranu, dok stambeno zbrinjavanje ne smiju "zacrtati" ni pod točku "razno".

Kopirati
Drag cursor here to close