U 2023. godini

Prihodi vodećih proizvođača oružja premašili 600 milijardi dolara

Lani su manji proizvođači "efikasnije odgovorili na novu potražnju koji su generirali ratovi u Gazi u Ukrajini, pojačana napetost u istočnoj Aziji i programi naoružavanja u drugim dijelovima svijeta", zaključio je švedski institut.
Gospodarstvo / Industrija | 02. 12. 2024. u 13:48 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Prihodi vodećih proizvođača oružja premašili su u 2023. godini 600 milijardi dolara, uz vodeću ulogu američkih kompanija i mješovite rezultate onih u Europi, pokazalo je u ponedjeljak izvješće švedskog instituta SIPRI.

Kada se isključe promjene valutnih tečajeva, prihodi 100 vodećih proizvođača porasli su lani za 4,2 posto, na 632 milijarde dolara, izračunao je SIPRI.

U 2022. godini bili su se smanjili za 3,2 posto, na 597 milijardi dolara budući da brojni europski i američki proizvođači kapacitetima nisu pratili snažnu potražnju, opterećeni nestašicom radne snage, višim troškovima i poremećajima u opskrbi, prenosi Vijesti.hrt.hr.

Lani su manji proizvođači "efikasnije odgovorili na novu potražnju koji su generirali ratovi u Gazi u Ukrajini, pojačana napetost u istočnoj Aziji i programi naoružavanja u drugim dijelovima svijeta", zaključio je švedski institut.

Ni u 2023. prihodi stotinu vodećih proizvođača oružja "nisu u potpunosti odražavali razmjere potražnje, ali brojne kompanije krenule su u potragu za radnicima, signalizirajući da očekuju dobre rezultate u budućnosti, zaključio je istraživač SIPRI-jevog programa za vojnu potrošnju i za proizvodnju oružja Lorenzo Scarazzato.

Uzlazni trend prihoda od prodaje oružja vjerojatno će biti nastavljen i u ovoj godini, procjenjuju u SIPRI-ju.

Problemi s nabavom

Američke kompanije potvrdile su i lani vodeću poziciju na ljestvici s otprilike polovinom udjela u prihodu, od 317 milijardi dolara, većim za 2,5 posto nego u 2022. godini.

Još od 2018. godine američki proizvođači zauzimaju prvih pet mjesta na ljestvici 100 kompanija s najvećim prihodom od prodaje oružja.

Na prvom je mjestu lani bio Lockheed Martin s prihodom od 60,8 milijardi dolara, manjim za 1,6 posto nego u 2022. Na drugom je mjestu RTX koji je također lani bilježio pad prihoda, za 1,3 posto, na 40,7 milijardi dolara.

"Veće kompanije poput Lockheed Martina i RTX-a proizvode široki raspon oružja i često se oslanjaju na složene, višeslojne lance nabave i zato su u 2023. bile osjetljive na kontinuirane zastoje u nabavi", rekao je ravnatelj SIPRI-jevog programa za vojnu potrošnju i proizvodnju oružja Nan Tian.

"Ta je "osjetljivost" posebno dolazila do izražaja u zrakoplovnom i u sektoru proizvodnje projektila", dodao je Tian.

Razlike u Europi

Prihod 27 europskih proizvođača oružja na ljestvici 100 najvećih iznosio je lani 133 milijarde dolara i zadržao se, više-manje, na razini 2022. godine, uz najslabiji rezultat u usporedbi s ostatkom svijeta, utvrdio je SIPRI.

Najveći prihod zabilježio je lani Airbus, od 12,9 milijardi dolara, što mu je donijelo 12. mjesto na ljestvici, unatoč iznosu manjem za 1,5 posto nego u 2022. godini.

Slijedi talijanski Leonardo na 13. mjestu ljestvice, s prihodom od 12,4 milijarde dolara, manjim za 11,4 posto nego u prethodnoj godini.

Francuski Thales zasjeo je na 16. mjesto s 2,4 posto većim prihodom, od 10,3 milijarde dolara.

Njemački Rheinmetall povećao je pak prihod za 10,3 posto, na 5,5 milijardi dolara, što mu je osiguralo 26. mjesto na ljestvici.

Švedski Saab povećao je prihod za 10,6 posto, na 4,4 milijarde dolara i zauzeo 35. mjesto na SIPRI-jevoj ljestvici.

"Proizvodnja složenih sustava naoružanja traje dulje i kompanije koje ih proizvode zato sporije reagiraju na promjene u potražnji pa su i njihovi prihodi od prodaje oružja bili relativno niski u 2023. godini, unatoč valu novih narudžbi", objašnjava Scarazzato.

Ruski podaci dvojbeni

Ruski državni holding Rostec zauzeo je sedmo mjesto na ljestvici, uz skok prihoda za gotovo 49,3 posto, na 21,7 milijardi dolara, procjenjuju u švedskom institutu.

Rostec kontrolira više proizvođača oružja, uključujući njih sedam koji su se bili plasirali na ljestvicu u proteklim godinama, ali SIPRI nije dobio pristup njihovim prihodima.

"Službeni podaci o ruskoj proizvodnji oružja oskudni su i dvojbeni, ali većina analitičara smatra da je proizvodnja nove vojne opreme znatno porasla u 2023., uz paralelno obnavljanje i modernizaciju postojećeg arsenala", napominje Tian.

"Smatra se da su se u većem broju proizvodili u prvom redu borbeni zrakoplovi, helikopteri, dronovi, tenkovi, municija i projektili, s obzirom na kontinuiranu rusku ofenzivu u Ukrajini", dodaje.

Poziciju među 100 kompanija s najvećim prihodom osigurale su i tri kineske tvrtke, AVIC, NORINCO I CETC, s ukupnim prihodom od 57,41 milijardu dolara, pokazuju SIPRI-jevi podaci.

Kopirati
Drag cursor here to close