Podržava novi aranžman
Bevanda o aranžmanu s MMF-om: Uz tuđu pomoć se lakše odlučujemo za reforme
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Ministar financija i trezora u Vijeću ministara Vjekoslav Bevanda izjavio je da podržava novi aranžman sa Međunarodnim monetarnim fondom /MMF/ jer donosi i potrebne reforme.
"Podržavam novi aranžman sa MMF-om jer donosi i potrebne reforme na koje se nekada lakše odlučimo uz tuđu pomoć. Ipak, sve je na nama da dogovorimo i realiziramo. U ovoj fazi dogovora važno je povesti računa o svakom detalju jer ne želim da poslije bude kako se nešto može tumačiti ovako ili onako", rekao je Bevanda za "Večernji list".
Istaknuo je da uvijek inzistira da se prvo poštuje Ustav i zakon, pa onda dogovor uklapati u te okvire.
"Bitno je da se postigne dogovor o svakom kreditnom ugovoru i zato se i pregovara, zato se uključuju sve razine vlasti koje su korisnici kredita. Kod MMF-a imamo memorandum i pismo namjere i važno je sve precizno definirati da se ne sporimo o raspodjeli kao prošli put i da se, najblaže rečeno, brukamo", naveo je Bevanda.
Rekao da je imao sastanke sa izvršnim direktorom MMF-a Pulom Hilbersom i šefom Misije Martinom Petrijem sa kojim je razgovarao o novom aranžmanu.
"Sudeći prema izjavama i nekim zajedničkim sastancima, prihvatljiv je i aranžman i odrednice iz Pisma namjere i za ostale učesnike, jer, napominjem, da novac iz aranžmana sa MMF-om koriste entiteti, uplaćuje se na njihove račune", naveo je Bevanda.
Objasnio je da BiH traži sklapanje tridesetšestomjesečnog proširenog aranžmana sa MMF-om u vrijednosti oko 1,5 milijardi KM.
"To što nam kvazi-analitičari, propali političari i ekonomisti van struke govore da nije momenat, ne znači ništa, osim politikantstva. Niti smo pretjerano zadužena zemlja, niti bi MMF sa nama ulazio u takav aranžman, kao ni ostale financijske institucije. Redovno vraćamo kredite i nije u pitanju naša financijska stabilnost", naglasio je Bevanda.
Podsjetimo, Nezavisne su jutros pisale kako će Europska unije isplatu polovine makrofinancijske pomoći BiH u iznosu od 250 milijuna eura uvjetovati poštovanjem ostalih programa na koje se BiH obvezala, uključujući i naredni prošireni aranžman s Međunarodnim monetarnim fondom (MMF).
U Delegaciji EU u BiH rečeno je da EU održava blisku koordinaciju, ne samo unutar službi same Europske komisije, već i sa međunarodnim organizacijama poput Svjetske banke i MMF-a.
"Tako bi se osigurala komplementarnost i sinergije sa programima pomoći EU i relevantnim programima i aktivnostima međunarodnih financijskih institucija koje se tiču njihovih politika", pojašnjeno nam je.