Nitko nije rekao ''ne dajte im pare propast će Federacija''
Ministar Hrnjić: Zašto se poslodavci nisu bunili kad su im se davale pare
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Povećanje minimalne plaće u FBiH prate žustre reakcije, posebno Udruženja poslodavaca FBiH koje traži ukidanje ove uredbe Vlade FBiH.
Podsjetimo, Vlada FBiH je uoči Nove godine donijela uredbu kojom je minimalnu plaću podigla na 1.000 KM. To je izazvalo burne reakcije poslodavaca, dok su radnici i sindikati sretni.
Poslodavci uglavnom prijete otkazima i gašenjem firmi, iako je Vlada najavila subvencije za one kompanije koje ne budu mogle izdržati ova izdvajanja.
No, ministar poljoprivrede FBiH Kemal Hrnjić objavio je zanimljive podatke koji su njega uvjerili da treba glasati 'za' povećanje minimalne plaće.
Zašto niste povećavali minimalac zadnjih 10 godina?
''Imam obvezu da se javno oglasim po pitanju ove mjere čisto da se zna moj stav po ovom pitanju jer sam se nekada kao predstavnik poslodavca, a danas kao član Vlade FBiH i ESV-a FBiH , zalagao za ovakvu mjeru i ponosan sam što sam ostao dosljedan sebe i onog što sam radio u protekla dva desetljeća. Još u prosincu 2019. godine sam se kao menadžer jedne kompanije u BiH obvezao pred Savezom sindikata BiH da će u toj kompaniji biti minimalna plaća 1000 KM. To je bilo prije 5 godina. Razumijem zabrinutost poslodavaca, ali se ne mogu složiti sa njihovom politikom gdje se zaustavljanje povećanja plaće na 1000 KM smatra jednim od njihovih najznačajnijih postignuća'', napisao je Hrnjić.
Zbog njihove reakcije, kaže, mu je jasno zašto prethodni saziv Vlade FBiH nije imao hrabrosti za ovakve odluke.
''Gospodo moje pitanje je zašto zadnjih 10-tak godina niste povećavali ''minimalac'' za barem po 50 KM godišnje i sada ne bismo sigurno raspravljali o ovoj temi. NISTE!! Potrebna nam je sveobuhvatna porezna reforma i pozivam sve da istu ubrzamo, ali isto tako Vlada FBiH je najavila stavku u Proračunu za 2025. godinu kao pomoć poslodavcima do usvajanja seta fiskalnih zakona'', napisao je.
Nakon toga je u svom postu je objavio i nekoliko podataka.
Profit po jednom zaposleniku 10.788 KM
''Danas u Federaciji BiH posluje više od 25.000 gospodarskih društava što predstavlja povećanje u zadnjih 5 godina za više od 1.500 društava. Preko 50% društava dolazi iz samo dvije oblasti, Prerađivačka industrija i Trgovina. Sa danom 31.10.2024.godine u FBiH zaposleno ukupno 551.291, a od toga oko 120.000 prima najnižu plaću, a čak 270.000 zaposlenika prima plaću manju od 1.000 KM'', navodi Hrnjić.
Kaže da su ova gospodarska društva u 2023. godini ostvarila prihod u iznosu 69,4 milijarde KM što je za 1,4 milijarde KM više u odnosu na 2022. godinu, a čak 23% više u odnosu na 2021. godinu.
''Preko 17.000 poduzeća posluju sa dobiti koja je u 2023. godini iznosila 5,3 milijarde KM, profitna marža 7,6 %. Ako uzmemo neto dobit iz 2018. godine koja je iznosila 1,87 milijardi KM? Znaju ino ulagači da je profitna marža od 7% i u njihovim zemljama perfektan poslovni rezultat. Profit po jednom zaposleniku u 2022. godini iznosio je 10.788 KM, a 2018. godine 5.244 KM što je povećanje za 107%'', navodi.
Djelatnosti koje ostvaruju najveću dobit su redom: Trgovina i Prerađivačka industrija.
Udio plata zaposlenika u ukupnim rashodima:
Privredna društva sa privatnim kapitalom 12,2%
Privredna društva sa javnim kapitalom 31,8%
Zajedničkim dijalogom do adekvatnih rješenja
''Ukupna vrijednost imovine privrednih društava u 2022. godini iznosila je 76,56 milijardi KM, što u odnosu na 67,18 milijardi KM koliko je iznosila u 2018. godini predstavlja rast za 9,38 milijardi KM u samo četiri godine ili skoro 2,5 milijardi godišnje.
Vlada FBiH je u dva navrata pružila šansu poslodavcima da pomognu svojim uposlenicima bez dodatnih nameta. Ovom odlukom obuhvaćeno je samo 230.000 radnika u FBiH za što su poslodavci izdvojili ukupno 99 milijuna KM. Čak dvije trećine poduzeća koji su ispoštovali odluku su iz javnog sektora, a samo jedna trećina privatni sektor.
Nova odluka procjenjuje se 'teška' je oko 110-120 milijuna KM, je li to velika razlika u odnosu na ovih 99 milijuna KM, a gledajući u prethodne podatke o prihodima, profitima i vrijednosti imovine? Pitam sve nas?! Pitam se zašto ovolika galama? Istina je ima poduzeća koja posluju s gubitkom i trebamo i moramo im pomoći.
Vjerujem da će mjera u mnogome pomoći da se dobar dio prihoda iz 'sive zone' vrati u legalne tokove. Time će dodatno ojačati budžeti na svim nivoima.
Znam da će poslodavcima ova odluka donijeti nove izazove i sa uposlenicima koji imaju primanja iznad 1000 KM, ali vjerujem da se u zajedničkom dijalogu mogu iznaći adekvatna rješenja.
Poslodavci su šutjeli kada su se dijelile pare
U komentarima mjere nitko ne spominje da će Vlada FBiH za 2024. godinu upravo privatnim društvima kroz samo dva ministarstva (FMPViŠ i FMRPiO) doznačiti više od 200 milijuna KM-a, a tu čak ne računam ministarstva rada i socijalne politike, povratnika, turizma i okoliša, kulture i sporta itd… Niko se nije oglašavao prijedlogom “ne dajte im pare propast će Federacija”'', navodi Hrnjić.
Kaže da samo kroz mjere poljoprivrede i ruralnog razvoja ova Vlada FBiH je privatnom sektoru uplatila novca u 2023.i 2024.godini isto koliko je prethodni saziv Vlade FBiH uplatio za četiri godine u periodu 2019-2022.g. Iznos je oko 350 milijuna KM.
''Kad su u vrijeme Covida novac dijelili samo privilegovanim privrednim društvima poslodavci su tad bili nijemi i nisu se oglašavali. Samo radi podsjećanja… Pa u konačnici sve te teško zarađene plaće će naši ljudi opet trošiti u svojoj zemlji, pa dobar dio njih i kod svojih poslodavaca. Lično sam pomalo razočaran reakcijom mnogih u ovoj zemlji na ovako skromnu odluku da se barem malo dostojanstva vrati ljudima!? Vjerujem kad malo vrijeme odradi svoje da će na kraju biti svi zadovoljni. Radnici, pa i poslodavci, a da će Federacija ići u pozitivnom pravcu razvoja'', naveo je.
Da ne bude zabune, kaže Hrnjić dodajući da je ponosan što je dao doprinos ovakvoj odluci potpuno svjestan svih njenih implikacija, i pozitivnih i negativnih, a sa kojima će se svi članovi Vlade FBiH morati uhvatiti u koštac kako bismo zajedno prevazišli negativne posljedice. S toga je vrlo bitna zajednička saradnja svih socijalnih partnera u Federaciji BiH.
''Prvi put izjavljujem, iako sam za istu glasao, da mi kao čovjeku nije bilo drago što se Uredba zvala “isplata pomoći radnicima” jer naši radnici ne trebaju pomoć nego trebaju plaću koju su pošteno i teško zaradili. Oni koji ne rade i nisu zaradili svoju plaću neka im poslodavci daju otkaz, tu podržavam poslodavce. Nadam se da većina u ovoj zemlji razumije da ne možemo više stavljati probleme pod tepih i da neko mora 'presijecati' kako bismo napravili iskorak prema modernim i naprednim društvima. Veliki je “teret” na ovom sazivu Vlade FBiH, ali obećali smo građanima da nećemo odustati'', rekao je, navodeći da još jednom koristi priliku da svima poželi sretnu i uspješnu 2025. godinu, i da je pamtimo samo po dobrom.