"Zarađujem više"
Zbog boljih plaća i uvjeta Nijemci biraju susjednu državu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Prije gotovo 20 godina Somaeh Metzger je odlučila dati otkaz u jednom njemačkom staračkom domu i otići raditi u susjedni Luksemburg.
Naučila je luksemburški na tečaju koji je organizirao njen poslodavac.
Putuju na posao
Od kuće u njemačkom Trieru, gdje živi s obitelji, do radnog mjesta ima 13 kilometara za što joj treba jedva dvadesetak minuta.
"Nisam ni na trenutak zažalila zbog moje odluke", kaže Metzger.
Nipošto nije jedina koja iz Njemačke ide na rad u Luksemburg. Prema tamošnjem Nacionalnom institutu za statistiku, više od 52.000 Nijemaca radi u ovoj maloj državi - što je 30 posto više nego prije 10 godina.
Velika većina njih i dalje živi u Njemačkoj i putuje na posao. Samo u sektoru zdravstvene i socijalne skrbi registrirano je 6300 Nijemaca, a među njima je najmanje 4000 njegovatelja poput Metzger, piše Deutsche Welle.
To se vidi i na njenom radnom mjestu: više od 80 posto od 147 zaposlenika u staračkom domu "Op Lamp" su Nijemci koji brinu za 81 stanovnika doma.
"Ne tražimo posebno njegovatelje iz Njemačke", kaže direktorica Mireille Wirtz-Lenertz.
No, u pograničnoj regiji se proširila vijest kako su uvjeti rada u Luksemburgu mnogo bolji nego u Njemačkoj.
Prekovremenih sati gotovo nema, više osoblja je u skrbi, zaposlene se poštuje, a i plaća je gotovo dvostruko veća.
"Zarađujem više u Luksemburgu s 60 posto radnog vremena nego u Njemačkoj kad bih radila puno radno vrijeme" kaže Metzger.
Traže radnike
Veliko Vojvodstvo Luksemburg sa svojih 670.000 stanovnika nedavno je opet povećalo plaće zaposlenima u brizi za starije i bolesne.
S 10 godina radnog staža njegovateljica u staračkom domu godišnje zarađuje oko 65.000 eura - plus bonusi, dok medicinska sestra može dobiti i oko 100.000 eura.
Luksemburg je očito spreman još bolje plaćati njegovatelje jer je i tamošnje stanovništvo sve starije.
Prema procjeni udruge njegovatelja Copas, u sljedećih pet godina bit će potrebno popuniti 4000 radnih mjesta u sektoru njege, uključujući 900 medicinskih sestara, a tu su i drugi djelatnici: od fizioterapeuta pa do pomoćnika u kuhinji.
No u Luksemburgu svake godine završi obuku tek nešto više od 100 njegovatelja. Već sada oko 50 posto medicinskih sestara dolazi iz susjednih zemalja.
Plaće
Upraviteljica luksemburškog staračkog doma Wirtz-Lenertz se boji da će u idućim godinama postati teže doći do njegovatelja iz Njemačke.
"Plaće i ondje rastu", kaže ona, ali se pouzdaje u bolje uvjete rada, niže poreze i na kraju bolje mirovine u Luksemburgu.
Istovremeno, to je katastrofa za staračke domove i bolnice s druge, njemačke strane granice. Samo iz bolnice Barmherzige Brüder u Trieru svake godine odlazi po 25 do 30 medicinskih sestara u Luksemburg.
Za Metzger ne dolazi u obzir da ikad više radi u svojoj domovini:
"U Njemačkoj sam bila odgovorna za devet ili deset staraca u jednoj smjeni, često sam radila 15 dana zaredom. U Luksemburgu imam pet osoba za koje brinem".
Ona ne vjeruje da će se tu nešto promijeniti. U Luksemburgu poslodavac uvažava njezine želje prilikom organizacije rasporeda i izuzetno je zadovoljna:
"Mogu bez poteškoća usuglasiti moj posao i privatni život. To je i preventivna mjera protiv lošeg raspoloženja i stresa". A toga je u Njemačkoj sve više, ne samo u sektoru njege.