Štetočine i bolesti
Kako zaštititi jabuke, kruške i jagode?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U ovom razdoblju vrlo je važno obratiti pažnju na pojavu bolesti i štetnika na cvjetovima i lisnoj masi voćnih vrsta.
Savjetnica Đurđica Kšenek iz Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede otkrila je na što proizvođači jabuka, krušaka i jagoda trebaju pripaziti ali i kako reagirati ako uoče promjene u nasadima, piše Agroklub.
"U ovom vlažnom razdoblju potrebno je izvršiti zaštitu protiv krastavosti ili fuzikladija", kazala je rekavši da se simptomi ove bolesti očituju mrljama na plodovima krušaka i jabuka. Kako dodaje, tretiranje treba obaviti kombinacijom sistemika i kontaktnog fungicida.
U ovo je vrijeme moguća i pojava pepelnice.
"U nasadima jabuka možemo uočiti da je mladica posuta bijelim prahom", napominje.
Gljivica je prezimjela u pupu i kako je on krenuo s rastom tako se vide simptomi, pojasnila je rekavši da je sada vrijeme za zaštitu kako bi se bolest suzbila odmah u početnoj fazi vegetacije i spriječilo njezino širenje.
Po prestanku cvatnje moguća je pojava lisnih ušiju u jabukama koje je iznimno važno na vrijeme tretirati.
"Pregledati nasad dijagonalno po tabli i utvrditi ima li ih. Obratite pozornost na rubna stabla", istaknula je savjetnica rekavši da se za njihovo suzbijanje koriste sistemični fungicidi.
U nasadima krušaka također je moguća pojava štetnika, a riječ je o kruškinoj buhi.
"Odrasli oblik skače po grančicama, listovima i mladim formiranim plodovima. Kada se primijete njihova jajašca narančaste boje treba krenuti u tretiranje", savjetuje Kšenek.
U fazi cvatnje nalaze se i jagode.
"Treba ih zaštititi od sive truleži jednim od dozvoljenih fungicida. U isto vrijeme može se pojaviti i pepelnica", zaključila je.
Više pogledajte u videoprilogu.