"Kad te vidim u gradu, gađat ću te čim stignem"

Malinari najavili prosvjed, uslijedile prijetnje

Stojanović kaže da je slučaj prijavio policiji te da je poruka stigla s lažnog profila na spomenutoj društvenoj mreži, a sve zato što malinari ne žele prihvatiti otkupnu cijenu od 6,5 do sedam KM.
Gospodarstvo / Poljoprivreda | 18. 08. 2022. u 08:38 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

"Što to ti glumiš, bolesniku? Hoćeš neki prosvjed, ja sam batin čovjek i kunem ti se u sestričinu da ću, kad te vidim u gradu, gađati čim stignem. Realna cijena je 6,5, a vi možete i 10 tražiti".

Ovako glasi poruka koju je Ivan Stojanović, predsjednik Upravnog odbora Udruženja malinara "Vilamet", a koje zastupa malinare na području Srebrenice, Bratunca i Milića, dobio putem svog Facebook profila, a nakon što su on i drugi proizvođači malina najavili da ne pristaju na nisku cijenu otkupa ovog voća i da će, ako ne bude ponuđen veći iznos, izaći na prosvjede.

Ne odustaju

Stojanović kaže da je slučaj prijavio policiji te da je poruka stigla s lažnog profila na spomenutoj društvenoj mreži, a sve zato što malinari ne žele prihvatiti otkupnu cijenu od 6,5 do sedam KM, koliko nude otkupljivači.

"Hladnjačari najvjerojatnije imaju svoje ljude koji s tih lažnih profila šalju prijeteće poruke da se ne izlazi na prosvjede i da je to visoka cijena koju mi tražimo", priča Stojanović za "Nezavisne novine" i poručuju da malinari neće odustati od svojih zahtjeva.

"Nema nikakve šanse da mi to damo tako jeftino. U petak će opet zasjedati Upravni odbor našeg udruženja. Pa, u Srbiji je kupovna cijena između devet i 11 KM. To što oni nude, pa to je van pameti. Na Upravnom odboru ćemo poslati zahtjev da se sastanemo s njima, pa ćemo vidjeti da li oni žele ili ne, a naš jedini zahtjev je da se izmijeni otkupna cijena", navodi Stojanović i upozorava da, ako otkupljivači ostanu pri stavu da nema podizanja cijene otkupa, malinari kreću u prosvjede. 

"Ne samo ovdje, imam kontakte da se prosvjeduje u koordinaciji na teritoriji čitave države", naglašava Stojanović.

Više od 8 KM 

I Ljubiša Alempić, predsjednik Udruženja malinara "Vilamet" iz Bratunca, Srebrenice i Milića, traži da otkupljivači ispoštuju cijenu koja je i u regiji.

"I da se plati koliko su platili veliki hladnjačari. Evo, na primjer, ovdje firma 'Zadrugar' u Ljuboviji, koja je nekoliko kilometara od nas, malinu je platila 610 dinara, što faktički prelazi 10 KM. U samom Bratuncu bio je jedan hladnjačar koji je ispoštovao i platio malinu devet KM, tako da je pričati o cijeni od 6,5 do sedam KM van pameti. Jednostavno, tražimo da otkupljivači ispoštuju cijenu drugih hladnjačara. Ne želimo da pravimo nikakve kalkulacije i igre koje oni igraju. Oni su otkupili malinu i red je da to plate onoliko koliko su to platili drugi hladnjačari, jer nemoguće je da neko nešto može da plati, a neće to da ispoštuje", navodi Alempić za "Nezavisne novine".

Saša Simić iz Opće poljoprivredne zadruge "MB Fruits" Bratunac i dalje ostaje pri stavu da je cijena koju traže proizvođači pretjerano visoka. Podsjetio je da je cijena maline na svjetskom tržištu znatno opala te da hladnjačari još ne mogu izaći s jasnom ulaznom cijenom, jer, kako kaže, nema prodajne izlazne cijene. Pored toga, navodi da svjetski proizvođači koriste manje malina zbog visokih cijene te da je upravo zbog toga teško reći što će se dogoditi u idućem periodu.

"Proizvođači traže tu neku višu cijenu, međutim, sve stoji, sve se čeka, vjerojatno su i kupci sada na godišnjim odmorima. Sačekat ćemo taj rujan da vidimo što će biti, tada će se znati ta situacija. Uglavnom, roba ne ide, ona stoji lagerovana. Ostalo je sve nepromijenjeno od kada smo se čuli posljednji put", rekao je Simić i dodao da se cijena ne bi trebala kretati više od osam KM, ali da još nema ponuda za ugovore, za razliku od prošle godine, kada su se zemlje doslovno utrkivale za otkup.

Kopirati
Drag cursor here to close