Problem
Zašto vam rajčice pucaju?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Ova je godina teška za uzgoj gotovo svih biljnih kultura, a posebno je ugrožena rajčica kojoj oscilacije u temperaturama, previše oborina od jednom, toplinski valovi - nikako ne odgovaraju.
Ovu pojavu uzrokuje upravo obilna kiša nakon dužeg sušnog razdoblja. Prebrza promjena u razini vlage u tlu uzrokuje rast i širenje ploda brže nego sama kožica može rasti. Također se može dogoditi i ako uslijedi pad temperature nakon dugog razdoblja vrućine, prenosi Agroklub.
Pročitajte još
Osim zbog ovih, razlog može biti pretjerana gnojidba dušikom, manjak kalcija, pretjerano pinciranje te pogrešno zalijevanje.
Postoje dvije varijante pucanja - vertikalno i horizontalno.
Vertikalno, poznato i kao radijalno pucanje duž bočnih strana ploda se obično događa tijekom vrućeg i vlažnog vremena. Ono je opasnije po plod jer će on vrlo brzo popljesniviti ili strunuti. Može doći do zarastanja ovakve pukotine, ali kroz nju će vjerojatno ulaziti gljivice i bolesti.
Pucanje koje se pojavljuje u kružnom uzorku na vrhu ploda, okružujući peteljku poznato je kao koncentrično pucanje, no često ne dođe do truljenja.
Čim uočite pukotine, rajčicu odmah uberite, čak i ako nije zrela.
U slučaju da je oko tog dijela već pljesniva, bacite ju jer takva plijesan može biti opasna po zdravlje.