Posao
Energetski sektor vratio se na razinu zaposlenosti od prije pandemije
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Usred smo globalne energetske krize koja je potaknula tranziciju prema ekološki održivim izvorima energije i dovela do preslagivanja na tržištu. Globalni broj zaposlenih u energetskom sektoru vratio se stoga na razine na kojima je bio prije pandemije, pa ih čak i nadmašio – pokazuje prvo izdanje izvješća i zaposlenosti u energetskom sektoru, World Energy Employment Report, koji je izradila Međunarodna energetska agencija (IEA). Ovo izvješće od sada će se izrađivati jednom godišnje, najavili su.
Trenutačno na energetskim projektima i pogonima u svijetu radi više od 65 milijuna ljudi, odnosno oko 2% ukupne svjetske radne snage, a povećanje u novije vrijeme dolazi od zapošljavanja u "čistom" dijelu tog sektora, dok se sektor nafte i plina i dalje oporavlja od krize uzrokovane pandemijom, javlja Bug.
S najnovijim povećanjem broja zaposlenih, prvi je puta svijet u situaciji u kojoj više od 50% zaposlenika ovog sektora radi na projektima "zelene" energije, a dvije trećine od toga uključeno je u izgradnju novih energetskih projekata te proizvodnju tehnologija povezanih s čistim izvorima energije. U fosilnom sektoru, najviše se zapošljava u području infrastrukture povezane s ukapljenim zemnim plinom (LNG).
Energetski sektor ove će godine tako zabilježiti najveći porast broja radnika, u usporedbi s posljednjim godinama, dok se kao izazovi pojavljuju rastući troškovi i drugi inflatorni pritisci. Potražnja za novim zaposlenicima primarno će biti potaknuta ruskom invazijom na Ukrajinu te posljedičnom promjenom svjetskog energetskog tržišta i dobavnih lanaca.
Kad je riječ o pogledu u budućnost, IEA predviđa da će zaposlenost u ovom sektoru nastaviti rasti, a "čisti" sektor porastom broja zaposlenih nadmašit će pad u broju zaposlenih u industrijama fosilnih goriva. Do 2030. godine trebalo bi diljem svijeta biti otvoreno 14 milijuna novih radnih mjesta u "čistoj" energiji, dok bi se dodatnih 16 milijuna zaposlenika u taj sektor trebalo preliti iz tradicionalnih sektora.
Bit će to izazov i za zakonodavce i vladajuće, koji će morati organizirati programe prekvalifikacije i razviti nove smještajne kapacitete na mjestima gdje će novi poslovi biti stvoreni – a sve kako bi energetska tranzicija donijela prednosti većem broju uključenih. Regije koje će ulagati u domaće industrije "čiste" energije doživjet će velik porast zaposlenosti, kaže IEA.