Radni sastanak
Inspektori pojačavaju rad na suzbijanju sive ekonomije
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U sjedištu Federalne uprave za inspekcijske poslove danas je održan sastanak direktora i predstavnika Federalne i kantonalnih inspekcijskih organa Unsko-sanskog, Zeničko-dobojskog, Tuzlanskog, Posavskog, Zapadno-hercegovačkog, Bosansko-podrinjskog, Kantona 10, Kantona Sarajevo, Hercegovačko-neretvanskog i Srednjobosanskog kantona.
Na sastanku, koji je održan na poziv direktora Federalne uprave za inspekcijske poslove Anisa Ajdinovića, analizirani su podaci iz izvještaja o izvršenim zajedničkim inspekcijskim nadzorima tijekom 2019. godine, te dogovorena daljnja dinamika vršenja pojačanih inspekcijskih nadzora u okviru suzbijanja sive ekonomije.
Nadzori su realizirani u organizaciji Federalne uprave za inspekcijske poslove putem mješovitih timova federalnih i kantonalnih inspektora.
Zauzet je zajednički stav, kao i opredjeljenje da se u smislu izgradnje kulture poštivanja pravnih propisa na području FBiH koordinirano djeluje u pravcu dosljednog provođenja i kontrole fiskalizacije, s ciljem ostvarenja pozitivnih efekata na gospodarstvo i programskih ciljeva Vlade FBiH.
Rezultati, kao i uspostavljena suradnja i koordinacija na terenu su ocijenjeni pozitivnim, te je potvrđena opredijeljenost da se inspekcijske aktivnosti usmjerene na borbu protiv sive ekonomije, naročito suzbijanja rada ''nacrno'', rada bez odobrenja nadležnog organa i neizdavanja fiskalnih računa, nastave u kontinuitetu, u skladu sa zaključkom Vlade FBiH.
U tom kontekstu je i za 2020. godinu utvrđen i prihvaćen Plan rada pojačanih inspekcijskih nadzora za period ožujak-kolovoz 2020. godine.
U fokusu današnjeg sastanka bila je i problematika razgraničenja djelovanja nadležnih inspekcija na terenu, uz pitanja provođenja inspekcijskih nadzora i primjenu neusklađenih pravnih propisa koji dovode do pravne nesigurnosti, te problematika kaznene politike koja nije primjerena težini učinjenog prekršaja, povodom čega je potrebno inicirati uređivanje legislative u oblasti unutarnje trgovine, fiskalnih sustava, zaštite potrošača i plemenitih metala.
Dogovoreno je da Federalna uprava za inspekcijske poslove i ubuduće inicira prema resornim ministarstvima i drugim nadležnim organima izmjene i dopune zakonskih i podzakonskih akata, shodno uočenim nedostacima u materijalnim propisima koji se odnose na borbu protiv sive ekonomije i drugih oblasti iz nadležnosti inspekcijskih organa.
Direktor Ajdinović je zahvalio predstavnicima kantonalnih uprava za inspekcijske poslove i ministarstava iz kantona u kojima nisu formirane kantonalne uprave za inspekcijske poslove, za kontinuiranu suradnju i dobre rezultate zajedničkih aktivnosti u oblasti suzbijanja sive ekonomije i rada ''nacrno''.
Još jednom je istaknuto kako je koordinacija, suradnja i zajedničko djelovanje inspekcijskih organa na području Federacije BiH okosnica jednakog pristupa u odnosu na obavezu poštivanja i provođenja pravnih propisa, priopćeno je iz Federalne uprave za inspekcijske poslove.