Republika Srpska
Maligne bolesti najčešći uzrok gubitka radne sposobnosti
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Najzastupljenije bolesti koje su uzročnik gubitka radne sposobnosti u Republici Srpskoj su maligne 22,42 posto, kardiovaskularne 19,92 i duševne bolesti 18,86 posto, priopćeno je iz Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje.
Pročitajte još
Osim tri dominantne bolesti kao uzročnika invalidnosti i gubitka radne sposobnosti, s manjom zastupljenošću su i ozljede na radu sa 9,23 posto, bolesti nervnog sistema 8,97 i bolesti mišićno-koštanog sustava 8,57 posto.
Iz Fonda navode da je, za razliku od država u okruženju ili europskom prostoru gdje su bolesti kardiovaskularnog sustava najzastupljenije uzrok nastanka invalidnosti, u Republici Srpskoj već duže vrijeme dominantne maligne bolesti koje sa kardiovaskularnim i duševnim bolestima čine čak 61,20 posto uzroka nastanka invalidnosti, što se ocjenjuje kao jako nepovoljno.
"To se, najčešće, obrazlaže suvremenim i stresnim načinom života, zagađenjem životne sredine, hrane, vode, zraka ali i direktnom povezivanjem nastanka karcinoma i duševnih bolesti kao posljedice ratnih događaja i bombardiranja prostora Republike Srpske municijom sa osiromašenim uranom u periodu 1992-1995. godine i teritorije bivše Jugoslavije 1999. godine od strane NATO snaga", navodi se u saopštenju.
Prema podacima Fonda, u postupku rješavanja zahtjeva za ostvarivanje prava na invalidsku mirovinu od januara do juna izvršeno je 2.926 ocjena radne sposobnosti, što je u odnosu na isti period prošle godine više za 628 ili 27,3 posto.
Od ukupnog broja vještačenja radne sposobnosti na domaće osiguranje se odnosi 2.199, a na vještačenje sa elementima ino-osiguranja 727 zahtjeva.