Problemi i nadanja

Njemačka računa na kinesko tržište

Unatoč sve žešćoj konkurenciji, mnogim njemačkim tvrtkama drugo najveće svjetsko gospodarstvo ključno je prodajno tržište.
Gospodarstvo / Posao | 06. 12. 2024. u 13:10 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Njemačke tvrtke očekuju probleme u Kini u idućoj godini, ali dugoročno računaju na kinesko tržište, pokazalo je istraživanje gospodarske komore, prenosi Hina

Manje od trećine anketiranih tvrtki očekuje pozitivan razvoj situacije u svom sektoru u idućoj godini, ajmanje otkada komora sastavlja izvješće. Gotovo isti udio njih očekuje pak pogoršanje, izvijestio je ogranak AHK-a koji zastupa interese njemačkih kompanija u Kini.

U Kini aktivno 5000 njemačkih tvrtki

Ukupno je u Kini aktivno približno 5000 njemačkih tvrtki, a njih dvjestotinjak članice su komore. Među glavnim znakovima kompanije su izdvojile slabu potražnju i pritisak na cijene, koji muče polovinu ispitanika. Potražnja je posustala pod pritiskom nekretninske krize, budući da mnogi Kinezi štede kupnjom stanova.

Poslovanje opterećuju i napetosti u odnosima sa SAD-om i EU-om. SAD je ograničio izvoz čipova i opreme za njihovu proizvodnju, pozivajući se na nacionalnu sigurnost, na EU je uveo dodatne kompenzacijske carine na kineske električne automobile.  U takvim je uvjetima Peking odlučio poticati kupnju domaćih proizvodima, a takvu je politiku među problemima izdvojila trećina njemačkih kompanija u istraživanju.

''Općenito, moramo reći da raspoloženje nije dobro, posebno ako se gleda kratkoročno'', rekao je dužnosnik AHK-a Maximilian Butek u Šangaju.

Ključno prodajno tržište

Istraživanje provedeno među 546 članova AHK-a pokazalo je međutim da 92 posto njemačkih tvrtki planira nastaviti svoje poslovanje u Kini. Samo 0,4 posto anketiranih ima konkretne planove za povlačenje iz Kine.

''Određen broj tvrtki naveo je da zasad namjerava zaustaviti ulaganja'', rekao je Butek.

Unatoč sve žešćoj konkurenciji, mnogim njemačkim tvrtkama drugo najveće svjetsko gospodarstvo ključno je prodajno tržište.

Novi trend moglo bi biti jačanje konkurentnosti njemačkih tvrtki kroz selidbu proizvodnje u Kinu, pokazala je najnovija anketa komore u kojoj je 40 posto ispitanika, znatno više no prije, izrazilo želju za neovisnijim poslovanjem u odnosu na matičnu Njemačku. Navode da im je načelo proizvoditi u Kini za kinesko tržište i time odgovoriti na njegove zahtjeve.

Osim toga, tvrtke su izjavile da žele surađivati s kineskim tvrtkama i intenzivirati istraživanje i razvoj u Kini.

Kopirati
Drag cursor here to close