Južna interkonekcija

VIDEO: Čiji će plin koristiti Bosna i Hercegovina?

Dvije velike svjetske sile na prostoru Bosne i Hercegovine bore se za svoje interese. Svaka na svoj način - stav je analitičara.
Gospodarstvo / Posao | 06. 12. 2024. u 07:49 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Južna plinska interkonekcija, osim što je predmet pregovora političkih lidera u BiH, sada je postala i glavna tema Veleposlanstva SAD-a i Veleposlanstva Rusije u Bosni i Hercegovini.

Preko ovog pitanja bore se za svoje interese, stav je analitičara. Za SAD je važna energetska efikasnost naše zemlje. Stav Rusije je da SAD inzistira na transportu američkog tečnog plina. Za sve je "kriv" sastanak u Parlamentu FBiH.

Na sastanku zastupnika federalnog parlamenta s predstavnicima američke administracije tema je bila donošenje Zakona o Južnoj plinskoj interkonekciji. Od američkih prijatelja, kako je rečeno, čuli su zastupnici koliko je važno da se usvoji Zakon o Južnoj plinskoj interkonekciji.

Važnost Južne interkonekcije

"Govorili smo o važnosti Južne interkonekcije za energetsku nezavisnost Bosne i Hercegovine i o potrebi da se BiH brzo kreće tim putem i da se prevaziđu pojedinačni politički interesi. Sve to u cilju, opet kažem, da Bosna i Hercegovina ostvari energetsku efikasnost", rekao je zamjenik pomoćnika državnog tajnika SAD-a Alexander Kasanof.
 
Naljutio je ovaj sastanak Ruse. Oštra reakcija je stigla iz Veleposlanstva Rusije u Bosni i Hercegovini, koju su mnogi u BiH okarakterizirali i kao prijetnju.

"Događaj je bolno podsjetio na scenu kada je Joe Biden, tada još u svojstvu potpredsjednika, zasjedao u Кijevu na čelu stola te je učio ukrajinsko rukovodstvo kako treba živjeti. Očigledno je do čega je to dovelo Ukrajinu. Zapamtite ovaj dan kada su skinute sve maske 'demokratske' pristojnosti, kada je demonstrativno pogažen suverenitet Bosne i Hercegovine grubom čizmom 'dokazanog prijatelja'", naveo je veleposlanik Rusije u BiH Igor Kalabuhov.

Borba 2 svjetske sile u BiH

Dvije velike svjetske sile na prostoru Bosne i Hercegovine bore se za svoje interese. Svaka na svoj način - stav je analitičara.

"Rusko veleposlanstvo to naziva neokolonijalizmom i tobože je zabrinuta za suverenitet Bosne i Hercegovine, a u stvari želi da energetski potčini Bosnu i Hercegovinu, kao i čitav niz drugih zemalja", smatra politički analitičar Enver Kazaz.

"Pored, naravno, političkih interesa, pored interesa koje imaju, uvjetno rečeno strateškom položaju, naravno da postoji i taj ekonomski. Svakako da Rusija nastoji da sačuva svoj ekonomski interes u svemu tome, a Amerikanci da na ovaj način dobiju još jači upliv, uticaj u Bosni i Hercegovini i u regiji", navodi politički analitičar Mladen Bubonjić. 

Jasne upute, kako su i sami rekli, dobili su zastupnici. Predstavnici HDZ-a BiH nisu pozvani. Njihov stav je da se formira nova kompanija Južna plinska interkonekcija sa sjedištem u Mostaru. 

"Ne bih ja tu nikakve insinuacije pravila. Vjerovatno su stavovi HDZ- a već unaprijed poznati Veleposlanstvu SAD-a, tako da možda razgovaraju u onom dijelu sa onim strankama od kojih žele saznati njihove stavove po ovom pitanju", kaže dopredsjednica HDZ-a BiH Darijana Filipović. 

Sjednica Zastupničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine zakazana je za petak. Očekuje se da bi ovaj zakon mogao biti na dnevnom redu. Riječ je o zakonu koji je pred zastupnicima bio još 2021. godine, piše BHRT.

 
Kopirati
Drag cursor here to close