Nisu dobili plaće

Otpušteni radnici TV Una ne mogu ni na biro

Bivša radnica Maja Popović kaže da su se sumnje nje i njenih kolega ostvarile i da se sada ne mogu prijaviti u Zavodu za zapošljavanje zato što nemaju posljednje tri platne liste.
Gospodarstvo / Posao | 18. 09. 2024. u 10:33 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Bivši radnici televizije Una, ugašene nakon stavljanja na ''crnu listu'' Sjedinjenih Američkih Država, još uvijek nisu dobili obećane plaće za kolovoz, niti se mogu prijaviti ''na biro'' gdje bi trebalo da ostvare pravo na naknade, zato što im nisu izdate platne liste za taj mjesec.

Bivši radnici ove firme pričaju da su samo oni izuzeti među bivšim radnicima ''Infinity Internacional Grupe'' koji su dobili i po dvije plaće unaprijed, za kolovoz i rujan, dok njima još uvijek nije ništa uplaćeno.

Govore da su im srpanjsku plaću poslodavci isplatili preko, također sankcionirane, firme ''Prointer ITSS'', ali kako ni njoj nije ostao nijedan “živ” transakcijski račun, kažu da strahuju da im neće ni isplatiti plaću za kolovoz.

Bivša radnica Maja Popović kaže da su se sumnje nje i njenih kolega ostvarile i da se sada ne mogu prijaviti u Zavodu za zapošljavanje zato što nemaju posljednje tri platne liste, piše Capital.

''U Republici Srpskoj za prijavu na biro potrebne su tri platne liste da bi se mogao izračunati iznos naknade. Mi to nismo dobili. Predala sam papire u Zavodu, ali rekli su da čekamo posljednju platnu listu. Za kolege u Federaciji BiH po njihovom zakonu ne trebaju tri platne liste, jer njima ide 50 posto od prosječne plaće'',, kaže Popović.

Priča da nema nikoga u firmi s kime bi mogla o ovome razgovarati.

Novinari i drugi zaposleni u Una televiziji ostali su bez posla ostali 31. srpnja nakon uvođenja sankcija SAD-a koje su ih optužile da, kao i druge kompanije unutar Infinity grupe, čine mrežu podrške predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i njegovoj obitelji.

Nemaju tri platne liste

Ovo je prva firma koja je ugašena nakon uvođenja sankcija. Stavljanje na “Crnu listu” iskorišteno je kao povod za gašenje ovog medija koji je za samo dvije godine rada stvorio gubitak od gotovo 8,5 milijuna maraka.

Rukovodstvo ugašene televizije imalo je dva pristupa prema radnicima, u ovisnosti od toga u kojem entitetu rade. Tako je radnicima u Banja Luci omogućen otkazni rok od tri mjeseca, odnosno do kraja rujna.

Radnici kažu da su zbog različitih zakonskih rješenja zaposleni u Banja Luci krajem srpnja potpisali dvomjesečni otkazni rok, dok je sarajevska redakcija potpisala jednomjesečni.

Svima je rečeno da ne dolaze više na posao, a da će im biti isplaćene plaće za kolovoz ako su u FBiH, odnosno kolovoz i rujan ako su prijavljeni u RS. Svi su računali na naknade s biroa dok se ne snađu za novi posao.

Posljednjeg dana na poslu, podijeljene su im radne knjižice, ali kada su pokušali da se prijave na biro početkom ovog mjeseca, shvatili su da ne mogu jer nemaju tri posljednje platne liste.

Za to vrijeme, radnici članica iste grupacije “Prointer” i Alternativna televizija dobili su unaprijed plaće za kolovoz i rujan.

Una jedina u likvidaciji

Una je do sada jedino sankcionirano poduzeće koje je pristupilo procesu likvidacije. Skoro 80 radnika je dobilo otkaz. Potpisani su ugovori o prekidu radnog odnosa koji su za ekipu u Sarajevu značili prekid radnog odnosa 31. kolovoza, plus otpremnine za radnike koji su zaposleni duže od dvije godine.

Za zaposlene u Banja Luci otkazni rok traje, i trebao bi završiti 30. rujna. Plaću za srpanj radnici su primili 15. kolovoza preko računa “Prointera”.

Posljednju plaću su radnici Una TV-a dobili prije mjesec dana, odnosno prije skoro dva mjeseca.

Izjavu o isplati radnika Una TV pokušali smo dobiti od Bojana Vujića koji je sada na čelu ''Invictus Technology Grupe'', nastale nakon gašenja ''Infinity-ja, ali nam se nije javio na poziv, a u prepisci putem poruka nije odgovorio na ovo pitanje.

Kopirati
Drag cursor here to close