Izazovi

USK ostaje bez zdravstvenih radnika koji odlaze nezadovoljni uvjetima rada i plaćama

"Zdravstveni radnici gdje god su otišli oduševili su svoje poslodavce, a oni se trude da ih zadrže dobrom plaćom", objašnjava predsjednik Sindikata zdravstvenih radnika Unsko-sanskog kantona Elvir Hrustanović.
Gospodarstvo / Posao | 10. 11. 2024. u 12:51 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Unsko-sanski kanton suočava se s ozbiljnim izazovima u zdravstvenom sektoru zbog stalnog odlaska medicinskog kadra.

Iako je prošlogodišnje povećanje plaća donijelo kratkotrajnu stabilnost, inflacija i povećanje životnih troškova ponovno su izazvali nesigurnost i nezadovoljstvo među zdravstvenim radnicima, što je dovelo do novih razmatranja odlaska.

U domovima zdravlja širom Kantona otvoreni su stalni konkursi za prijem doktora i medicinskih tehničara, ali ni najveći centri, poput onih u Cazinu i Bihaću, ne uspijevaju lako popuniti upražnjena radna mjesta. Manje zdravstvene ustanove suočavaju se s još većim izazovima u zapošljavanju, posebno kada je riječ o iskusnim medicinarima i ljekarima.

"Zdravstveni radnici gdje god su otišli oduševili su svoje poslodavce, a oni se trude da ih zadrže dobrom plaćom", objašnjava predsjednik Sindikata zdravstvenih radnika Unsko-sanskog kantona Elvir Hrustanović.

Iako je prošle godine došlo do blagog rasta primanja zdravstvenih radnika, svakodnevno povećanje životnih troškova ponovo je pokrenulo lavinu nezadovoljstva i migriranja u zemlje Europske unije.

"Prošle godine smo uspjeli napraviti mali iskorak povećanjem plaća, što je smanjilo odlaske, a neki su čak razmišljali i o povratku. Međutim, nakon što su inflacija i ekonomska kriza dodatno opteretili naš kanton, sve se vratilo na staro, i opet vidimo znake da radnici žele napustiti posao i otići", dodaje Hrustanović.

Odlazak medicinskog kadra nije ograničen samo na zemlje poput Slovenije, Austrije i Njemačke; sve više radnika prelazi i u privatne zdravstvene ustanove unutar Bosne i Hercegovine koje nude napredniju opremu, bolje radne uvjete i konkurentnija primanja.

"Uvijek je to teška borba. Naši zdravstveni radnici obično razmišljaju na način - neka je plaća redovna, pa neka je i ovakva kakva je. Međutim, potrošačka korpa kakva je sada daleko premašuje primanja zdravstvenih radnika, i lično smatram da ovakva situacija nije održiva niti je zadovoljavajuća", ističe Hrustanović.

Ako se hitno ne poduzmu konkretne mjere za unapređenje radnih uvjeta i osiguranje boljih plaća, kako ističe Hrustanović, Unsko-sanski kanton bi u skorijoj budućnosti mogao ostati bez preostalog medicinskog osoblja koje održava zdravstveni sistem funkcionalnim.

Kopirati
Drag cursor here to close