Odluku Vlade FBiH o trgovačkim maržama ugrožava tvrtke i stabilnost tržišta
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Asocijacija poduzetnika Hercegovine (APH) upozorava u svome priopćenju na moguće nesagledive posljedice koje bi izazvala primjena Odluke Vlade FBiH o provođenju mjera neposredne kontrole cijena pojedinih namirnica, usvojenu na 261. sjednici Vlade 1. travnja 2021.
"Utvrđeni maksimum visine marže od 8 posto na nabavnu cijenu u maloprodaji, odnosno 6 posto u veleprodaji, nije dovoljan čak ni za pokrivanje troškova transporta, a da se ne govori o drugim troškovima trgovačkih poduzeća", rečeno je u priopćenju.
Navodi se kako vodeća trgovačka poduzeća iz tri županije s područja Hercegovine traže poništenje ove odluke.
"Ne treba izgubiti iz vida da trgovci već godinu dana trpe ogromne gubitke i pri tome izmiruju sve propisane obveze prema državi bez bilo kakvih refundacija. Odluka o ograničenju marži dodatno bi pogoršala ionako nepovoljan položaj trgovačkih poduzeća, koja posluju s iznimno niskom maržom u usporedbi sa maržama u regiji i šire, a marže nisu mijenjane cijelo vrijeme trajanja pandemije.
Poduzeća na koja se ova odluka odnosi u kontinuitetu bilježe pad prihoda, a ujedno imaju konstantno povećanje troškova zbog angažmana zamjenskih radnika uslijed velikog broja oboljelih ili onih u izolaciji, a svima se uredno plaćaju doprinosi.
Treba imati na umu da ova privredna oblast zapošljava najviše radnika u našoj zemlji, a od pojave pandemije kontinuirano trpi najveće gubitke, što zbog smanjenja potrošnje, što zbog različitih epidemioloških mjera koje donose stožeri na svim nivoima", podsjećaju iz APH.
Smatraju kako je Odluka Vlade FBiH protivna osnovnim postulatima tržišnog poslovanja, te ukoliko ne dođe do njezine izmjene, uslijedit će, zbog neodrživog modela poslovanja, neželjeno zatvaranje prodajnih objekata i otpuštanje radnika.
APH upozorava da kao posljedica ove odluke nisu isključene ni nestašice osnovnih proizvoda na policama trgovina. Također, ova odluka može ugroziti i domaću proizvodnju prehrambenih proizvoda za stanovništvo, ističu.
"Kao očekivana pojava zbog ovakve odluke Vlade FBiH, moguće je masovno preseljenje poduzeća iz Federacije BiH u entitet Republika Srpska, gdje ovakve odluke nisu prihvatljive i one se ne razmatraju kao opcija", upozoravaju dalje hercegovački poduzetnici.
Zagovaranjem hitne izmjene navedene odluke Vlade FBiH APH se pridružuje, kako navode, "ostalim predstavnicima pogođenih trgovačkih poduzeća, koji jednoglasno traže isto to, te se nadamo da će predstavnici Federalne vlade naći sluha za naše argumente i upozorenje na pogubnost odluke koju su usvojili".