Poslovanje

Revizija Vodovoda u Čapljini: Gubitak 85 posto vode i 9 milijuna, nezakonita zapošljavanja i mlijeko…

Uvidom u navedene evidencije i fakturirane usluge isporuke vode krajnjim potrošačima utvrđeno je da Društvo ostvaruje značajne gubitke na mreži…
Gospodarstvo / Tvrtke | 24. 07. 2024. u 10:08 R.I. | Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Federalni revizori dali su negativno mišljenje na poslovanje Javnog komunalnog poduzeća Čapljina d.o.o. Čapljina nakon financijske revizije za 2023. godinu.

Posao bez oglasa

Poduzeće je zapošljavalo bez javnog oglasa, ne poduzima ništa zbog gubitka u vodovodnoj mreži a godinama se ne vrši izbor direktora poduzeća nego je na njegovu čelu vršitelj dužnosti.

Revizori tako navode kako je prijem u radni odnos deset zaposlenika ''izvršen bez provođenja procedure javnog oglašavanja, što nije u skladu sa Zakonom o radu niti Pravilnikom o radu''. Na ovaj način, kažu revizori, nije ispoštovana transparentnost kod zapošljavanja.

''Prilikom provođenja natječaja povjerenstvo nije sačinilo zapisnik o svom radu, jer su se na natječaj prijavljivale samo osobe koje već u Društvu obavljaju poslove na osnovu zaključenih ugovora o privremenim i povremenim poslovima. Za natječaj od 7. 9. 2023. godine, v.d. direktorica je 18. 9. 2023. godine donijela Odluku o izboru kandidata, s kojima su 20. 9. 2023. godine zaključeni ugovori o radu na određeno vrijeme. Navedeno nije u skladu sa Zakonom o radu, kao ni Pravilnikom o radu, s obzirom na to da natječaj nije objavljen u jednom dnevnom listu niti na internet stranici Društva'', navode revizori.

Gubitci na mreži

Između ostalog, revizori upozoravaju kako ''organi upravljanja nisu poduzeli odgovarajuće aktivnosti kako bi Društvo zaštitili od negativnih ekonomskih posljedica gubitaka vode''. Revizori navode da je utvrđeno da ti gubici iznose oko 85 posto.

''Izgubljena dobit po navedenom osnovu iznosi najmanje 8.821.515 KM. Navedeno nije u skladu sa Zakonom o gospodarskim društvima, prema kojem su organi upravljanja u obvezi da poslove obavljaju savjesno, s pažnjom dobrog privrednika i u razumnom uvjerenju da djeluju u najboljem interesu Društva'', navodi se u izvješću.

Uvidom u navedene evidencije i fakturirane usluge isporuke vode krajnjim potrošačima utvrđeno je da Društvo ostvaruje značajne gubitke na mreži, koji su rezultat razlike između količine zahvaćene i fakturirane vode.

''Na osnovu fakturiranih količina vode i ukupno zahvaćene vode revizijom je utvrđeno da su gubici u 2023. godine iznosili cca 85%. Najveći dio odnosi se na gubitke uslijed bespravnih priključaka. Na navedeno smo ukazali i Pismom menadžmentu nakon kojeg je Društvo 18. 3. 2024. godine donijelo Pravilnik o načinu otkrivanja ilegalnih priključaka i neovlaštene potrošnje vode iz javne vodovodne mreže. Utvrđeni gubici vode predstavljaju izgubljenu dobit Društva, što izravno utječe na visinu prihoda od osnovne djelatnosti. Budući da su tijekom 2023. godine iskazani prihodi od prodaje vode u iznosu 1.556.738 KM, a da Društvo ostvaruje gubitke od cca 85%, izgubljena dobit od gubitaka vode iznosi najmanje 8.821.515 KM'', kaže se u izvješću.

Najniža cijena

Revizori tvrde kako navedeno ukazuje na činjenicu da Društvo u 2023. godini i prethodnim razdobljima ''nije poduzelo adekvatne aktivnosti i uspostavilo interne procedure na prevladavanju gubitaka vode, zbog čega u sljedećem razdoblju mora poduzeti ozbiljne mjere kako bi saniralo gubitke''.

Navode i kako donesena metodologija utvrđivanja najniže cijene javnih vodnih usluga, u skladu s Ugovorom o pružanju javnih vodnih usluga između grada Čapljina i Društva, kojim bi se odredio način formiranja cijena komunalnih proizvoda i usluga, ali da najniža cijena još uvijek nije utvrđena.

''Neutvrđivanje najniže cijene može imati za posljedicu da cijena koju Društvo naplaćuje za isporuku vode nije na razini potrebnoj da se pokriju troškovi pružanja usluga iz osnovne djelatnosti. Zbog navedenog, ne možemo se uvjeriti da su organi upravljanja poduzeli odgovarajuće aktivnosti kako bi Društvo zaštitili od negativnih posljedica gubitaka vode s obzirom na to da su, u skladu s članom 32. stav 4. Zakona o gospodarskim društvima u obvezi da poslove obavljaju savjesno, s pažnjom dobrog gospodarstvenika i u razumnom uvjerenju da djeluju u najboljem interesu Društva'', navedeno je.

Nepravilnosti kod javnih nabavki

Revizori upozoravaju i kako godišnji popis imovine i obaveza, nije izvršen u skladu sa Zakonom o računovodstvu i reviziji u FBiH, jer nije izvršen popis ostalih stavki potraživanja i kratkoročnih razgraničenja, salda kupaca i dobavljača su prepisana iz knjigovodstvenih evidencija, nije izvršen popis sredstava u pripremi, te nije izvršena analiza neupotrebljivih zaliha.

Utvrđene su i nepravilnosti kod provođenja postupaka javnih nabavki roba, usluga i radova u iznosu od najmanje 202.129 KM jer ''nije postupljeno u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama u dijelu koji se odnosi na prethodnu provjeru tržišta, primjenu odgovarajućeg postupka, sačinjavanje tenderske dokumentacije na način da svim ponuđačima omogući nediskriminacija''.

Revizori upozoravaju i da ''organi upravljanja u Društvu nisu uspostavljeni na način da osiguraju odgovorno korištenje i kontrolu imovine i resursa javnog poduzeća, kao i da prilikom izvršenja svojih obveza aktivno sudjeluju u kontroli provođenja važećih zakona, pravilnika i drugih propisa u Društvu, kako nalažu odredbe Zakona o javnim produžecima u FBiH i Zakona o gospodarskim društvima''.

Direktorica

''Također, Upravu Društva čini vršiteljica dužnosti direktorice, imenovana 2019. godine, na razdoblje od šest mjeseci, odnosno do okončanja natječajne procedure. Do završetka revizije, natječajna procedura za izbor direktora Društva nije ni pokrenuta, a vršiteljici dužnosti direktorice mandat se produžava odlukama Nadzornog odbora svakih šest mjeseci'', stoji u izvješću.

Dodaje se i da su prihodi precijenjeni u iznosu od 346.924 KM, jer je Društvo evidentiralo komunalnu naknadu koja predstavlja prihod jedinice lokalne samouprave, što nije u skladu sa Zakonom o komunalnoj djelatnosti Hercegovačko-neretvanske županije.

''Na datum bilansa nije izvršena ocjena postoje li bilo kakvi pokazatelji da je vrijednost nekog sredstva umanjena, niti je vršena procjena nadoknadive vrijednosti za takva sredstva shodno MRS-u 36 –Umanjenje vrijednosti imovine, i odredbama Zakona o računovodstvu i reviziji u FBiH. To može imati za posljedicu da je nadoknadivi iznos sredstava manji od njihove knjigovodstvene vrijednosti iskazane u iznosu od 16.111.011 KM, odnosno da su sredstva i financijski rezultat za 2023. godinu precijenjeni'', navedeno je.

Potraživanja od kupaca

Dodaje se i kako potraživanja od kupaca nisu pravilno iskazana, s obzirom na to da su u financijskim izvještajima iskazana u iznosu od 2.450.866 KM, a prema pregledu ročne strukture iskazana su u iznosu od 4.937.213 KM, te nije vršena procjena očekivanih kreditnih gubitaka. Revizori nisu mogli potvrditi strukturu i visinu iskazanog kapitala jer je u okviru rezervi iskazan iznos od 3.881.696 KM koji se odnosi na osnovni kapital nastao prilikom osnivanja Društva, a osnovni kapital iskazan je u sudskom registru iznosu od 2.000 KM i u 100% vlasništvu je Grada Čapljine.

Troškovi plaća i ostalih primanja zaposlenih iskazani su u iznosu od 2.381.327 KM i čine 49% poslovnih rashoda, a odnose se na: bruto plaće zaposlenih (1.841.820 KM), ostale naknade zaposlenih (412.452 KM) i naknade ostalih angažiranih fizičkih lica, uključujući članove odbora (127.055 KM).

''Najviša neto isplaćena je plaća v.d. direktorice u iznosu od 2.518 KM sa minulim radom, najniža u iznosu od 569 KM, dok je prosječna plaća iznosila 1.046 KM. U Društvu se ne vrši ocjenjivanje rada zaposlenih, što nije u skladu s izvršenim dopunama Pravilnika o radu kojim je utvrđena obveza ocjenjivanja, s ciljem osiguranja kvalitetnog i profesionalnog obavljanja poslova i radnih zadataka'', navode revizori.

Litar mlijeka

Analizirajući isplaćene naknade uposlenicima, revizori navode kako je naknada za mlijeko (20.736 KM) isplaćivana na blagajni Društva u iznosu od 2 KM po danu za zaposlenike na poslovima utvrđenim Pravilnikom o zaštiti na radu.

''Naime, Pravilnikom o zaštiti na radu iz 2008. godine sa posljednjim izmjenama iz 2022. godine utvrđeno je pravo na jedan litra slatkog mlijeka kao mjera zaštite zdravlja radnika. Isplaćene naknade zaposlenicima za mlijeko, s aspekta Zakona o porezu na dohodak i Zakona o doprinosima predstavljaju koristi koje su primljene na osnovu nesamostalne djelatnosti i ulaze u dohodak, te se smatraju prihodom od nesamostalne djelatnosti. Društvo na navedene isplate nije obračunalo pripadajuće poreze i doprinose u skladu sa Zakonom o porezu na dohodak i Zakonom o doprinosima'', navodi se, između ostalog, u Izvještaju o financijskoj reviziji Javnog komunalnog poduzeća Čapljina d.o.o. za 2023. godinu.

Kopirati
Drag cursor here to close