Stižu novi vodomjeri
Direktor Vodovoda o rupama nakon sanacije kvara: "Istina je da imamo problem"
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Jednoglasnom odlukom u ponedjeljak je na Gradskom vijeću usvojen Izvještaj o radu JP Vodovod.
Rasprava je otvorena pitanjem predsjednika Ivana Zelenike o saniranju rupa koje ostaju nakon sanacije vodovodnih cijevi uslijed kvara.
Problem postoji
Zelenika je istaknuo kako rupe ostaju i mjesecima nakon sanacije kvara, a posebno je to vidljivo na prometnici III Cimske bojne, od Smrčenjaka do Krešića brijega.
"U Cimu se nakon četiri mjeseca krpe rupe koje su sada postali krateri", kazao je Zelenika.
Direktor JP Vodovod Toni Vidačak priznao je kako problem postoji.
Pročitajte još
"Istina je da imamo problem s asfaltiranjima nakon prokopavanja koja moramo uraditi. Imamo situacije kada prokopavamo nakon određenih kvarova i puknuća cijevi pa onda to jednostavno moramo uraditi u tom trenutku kada se problem dogodi", naveo je Vidačak.
Kako je pojasnio, JP Vodovod je potpisao ugovor s JP Komunalno koje bi nakon radova trebalo asfaltirati rupe te su za to plaćeni.
"Tu je dosta škripalo u posljednje vrijeme, ali vidim da se u zadnjih deset dana dosta toga uradilo. Nadam se da su se i oni organizirali u tom dijelu i da će to ići puno bolje nego što je to bilo u prethodnom periodu", istaknuo je Vidačak.
Rekonstrukcija kao jedino rješenje
Osvrnuo se i na brojne probleme na dijelu Cima, Ilića, posebice dijela od Smrčenjaka te pojasnio kako je problem što je mreža koja je rađena 2000-tih vrlo loše urađena te "nema drugog spasa nego da se ta mreža kompletno rekonstruira odnosno zamijeni".
"Mi nismo to još stavili u naš plan, gradimo kapacitete za takav projekt i nadam se da ćemo u 2025. godini moći odraditi barem jedan dio", naveo je Vidačak te dodao:
"Nešto smo djelomično radili, kada bude kvar promijenimo 10-ak metara na nekom dijelu. Radili smo neke sitne intervencije, ali to nije dovoljno. Trebat će tu mrežu u potpunosti rekonstruirati i riješiti problem za duže vrijeme".
Govorio je i o projektu WATSAN 2 te naveo kako je riječ o projektu projektiranja kanalizacijske i dijelom i vodovodne mreže u cijelom Gradu.
Istaknuo je kako su u stalnoj komunikaciji s projektantima te da se radi o vrlo ozbiljnom projektu.
Višak radne snage, manjak kvalitetne
Vijećnik Slavko Zovko upitao ga je što je napravljeno kada je riječ o smanjenju gubitaka vode.
"Ja sam prije par dana radio određenu analizu pa mi je ona pokazala da smo prošle godine s 57 posto gubitaka ove godine došli na 52 posto. Iskreno, sam sebi ne vjerujem jer se sve te naše analize zasnivaju na najbolje mogućoj analizi pošto nemamo kvalitetnih mjerenja itd. One su rađene po istim parametrima i prošle i ove godine tako da se može primijetiti da je došlo do određenih smanjenja. To je omogućeno pronalaskom određenih kvarova i njihovom sanacijom", naveo je Vidačak.
Kazao je i kako je to samo 'grebanje po površini' te da ništa konkretno i kvalitetno po tom pitanju nije urađeno.
"Spomenuli ste da poduzeće ima višak radne snage, a manjak kvalitetne radne snage. Što to znači i kako je to moguće? Tko je za to na kraju krajeva kriv. Netko je te ljude na kraju krajeva tu doveo i zaposlio?", upitao je Zovko Vidačka.
Direktor JP Vodovod kazao je kako su "naslijedili kadrovsku strukturu kako su naslijedili".
Zamjena vodomjera
"Na to ne mogu odgovoriti. Nedostajalo je stručne radne snage. Mogu reći da smo imali tri vodoinstalaterske ekipe koje su radile na terenu, a sada ih imamo sedam. Trebalo bi nam ih barem deset", istaknuo je.
Dodao je i kako se nada kako će Gradsko vijeće imati sluha i pomoći im u nabavi nove opreme i proširenja kapaciteta.
Vidačak je obznanio i kako bi JP Vodovod trebalo krenuti u zamjenu svih vodomjera u Mostaru.
"U idućih pet godina trebali bi zamijeniti svih 27.000 vodomjera u Mostaru, što je vrijednost oko 15 milijuna KM".
Istaknuo je kako je pitanje kapaciteta mogu li to stići.
"Najvažnije je da je cijena vodnih usluga omogućila da mi osiguravamo onaj fiksni dio od 2,65 KM za održavanje vodomjera iskoristimo u tom pravcu. Zamjenom tih vodomjera će se značajno unaprijediti očitanje tako da očekujemo porast očitanja od nekih 10 - 15 posto, što je praksa svugdje u svijetu", naveo je Vidačak.
Istaknuo kako bi se time napokon mogla urediti nezakonita potrošnja na terenu.