Priča o znanju, inicijativi i poslovnom uspjehu
Što je bilo prvo: koka ili jaje? Priča obitelji Rakić iz Semberije
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Što je bilo prvo: koka ili jaje? Ako pitate obitelj Rakić iz Batkovića kod Bijeljine, prvo je bila mala poljoprivredna apoteka i prodavnica mješovite robe. A sad ima i koka i jaja, na stotine tisuća, prenosi EU4agri.
Sve je, dakle, počelo sada već davne 1995. godine, kada su Radinka i Savo Rakić, ona inženjerka agronomije, a on diplomirani ekonomista, u svom selu otvorili spomenutu prodavnicu i apoteku.
Danas njihova obiteljska firma, koju vode sa sinom Jovanom i kćerkom Draganom, ima farmu s 300.000 koka nosilja, koje "proizvedu" 200.000 jaja dnevno, plus proizvodnju stočne hrane, sve s 5 silosa kapaciteta 8.000 tona, plus liniju za proizvodnju domaće tjestenine. Nije sve to, naravno, niklo preko noći.
Malo je porodičnih poduzeća, koja su za manje od 30 godina postigla toliki rast. U čemu je, dakle, tajna? Odgovor nije jednostavan, ali mogao bi se svesti na nekoliko "ključnih riječi": posvećenost, znanje, planiranje, inicijativa... I projekti.
Samo u prošloj, 2023. godini, Rakići su sudjelovali, i to uspješno, u 3 projekta EU4agri i EU4Business, piše portal Srpska Info. A bilo je toga i prije i poslije: bilo da su u pitanju europski, međunarodni, ili projekti na domaćem terenu.
U posljednjih 8 godina tako su, što iz EU, što iz drugih izvora, kroz projekte, dobili podršku od oko 1,3 milijuna maraka.
Ali, nije sve u novcu, kaže mladi ekonomista Jovan Rakić, zamjenik direktora u firmi "Rakić d.o.o."
"Ti projekti nas "tjeraju" da odgovorno planiramo, da obećavamo prvo sebi, a potom i svojim pomagačima, da ćemo širiti i unapređivati proizvodnju, ali i da vodimo računa o tome kako ćemo proizvedeno prodati. Ključ je investiranje u zdrave firme, da one, uz pomoć projekata, ubrzaju svoj razvoj" kaže Jovan Rakić.
Naravno, lako je to reći, ali treba znati sve to isplanirati, pa "sastaviti" projektni prijedlog i to kvalitetno, da zadovolji sve stroge uvjete i izbori se s oštrom konkurencijom, a onda sve planirano ostvariti.
"Obično ljudi sve to pogrešno shvaćaju, u stilu, daj mi para da ja sebi nešto kupim. Ne ide to tako. Treba voditi računa o cilju pothvata u koji se upuštate, pa i o tome da ne samo vaše poduzeće, nego i šira zajednica, ima benefite od projekta" kaže Jovan.
Njegova sestra i kolegica po struci, Dragana Rakić Ristić, prisjeća se da početak nije bio lak. U svojoj misiji učešća na međunarodnim projektima spotaknuli su se – na prvom koraku. Ali, nisu odustali.
"Prvi put smo aplicirali 2016. za projekt "Farma1" i nismo prošli, ali nas to nije obeshrabrilo. Naprotiv, mi smo uvidjeli naše greške, riješili da prođemo obuke za pisanja projekata i finalni rezultat smo imali. Kada je odobren naš prvi projekt od strane EU fondova, našoj sreći nije bilo kraja" kaže Dragana.
Ako ćemo pošteno, nije ni taj prvi pokušaj nije bio bog zna kakav poraz: ispali su u finalu, za dlaku, u konkurenciji aplikanata iz cijele Europe.
Dragana Rakić Ristić i njen brat Jovan Rakić su diplomirali na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Beogradu: ona računovodstvo, a on smjer za ekonomsku analizu i razvoj.
Shodno tome, zauzeli su i pozicije u porodičnoj firmi: Dragana je računovođa, a Jovan onaj koji "smišlja" nove projekte i nove proizvode.
Glavni lik u priči je i dalje tata i direktor Savo Rakić, a mama Radinka je ona koja sve to nadgleda sa strane.
"U obiteljskih firmi nema, ja sam ova, ti ona funkcija. Nema ovdje funkcija, kad treba svi smo sve, od čistačice do direktora" kaže Radinka Rakić.
Njen suprug Savo, zabavljen instaliranjem nove, suvremene mašine za proizvodnju tjestenine, koja je tek stigla iz Italije, na pitanje "isplati li se toliki rad i kolika je dobit u poslovanju", odgovara jednostavno i bez navođenja brojeva.
"Naravno da ima dobiti, ali sve to mi investiramo" kaže Savo Rakić. I opet se priča vraća na projekte, koji podupiru takvu poslovnu politiku. Rakići su posebno ponosni na EU projekte iz prošle godine.
EU4BusinessRecovery prihvatio je njihov projekt za ubrzanu digitalizaciju primarne poljoprivredne proizvodnje, pa su dobili podršku za nabavku mašine za sortiranje jaja.
Također na javnom pozivu EU4AGRI-Recovery, prošao je i njihov prijedlog u oblasti cirkularne ekonomije, pa su za nabavku uređaja za hlađenje žita također podržani.
Uslijedila je i EU4AGRI mjera podrške uvođenju standarda i certifikacije u poljoprivredno-prehrambenoj proizvodnji.