Burek sa zeljem
I majmuni imaju institucije, zar ne?!
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Mada sukobe i politiku doživljavamo isključivo ljudskom osobinom, već i pri prvom promatranju uličnih pasa i mačaka možete zaključiti kako su u pitanju složeni prijateljski i obiteljski odnosi. Odemo li dalje, do naših najbližih srodnika, gorila i čimpanzi, stvari postaju još zanimljivije.
Godina je 1974. i skupina prirodoslovaca istražuje živote čimpanzi u nacionalnom parku Gombe u Tanzaniji. Desetci tada još mladih znanstvenika godinama vode složene tablice koji čovjekoliki majmun kada jede koju hranu, kada komunicira s kojim pripadnikom 'plemena', kada idu u lov, kada beru voće, kada gledaju Opstanak na TV Sarajevo... uglavnom, do tog višegodišnjeg istraživanja koje se nastavilo i danas širom Afrike, mi nismo uopće znali da čimpanze ne jedu isključivo banane, da zapravo uopće nisu vegeterijanci, nego love manje vrste primata i koješta.
Međutim, ono čemu su početkom '70-ih znanstvenici posvjedočili, zaključno s donošenjem novog jugoslavenskog Ustava, čisto koincidencija, zaprepastilo je biologe širom planeta i ne prestaje nas iščuđavati. Kasekela grupa, jedna od tri grupe čimpanzi koje su živjele u nacionalnom parku podijelila se, najprije čisto fizičkim razdvajanjem, da bi u nekoliko godina jača grupa potpuno istrijebila secesioniste, brutalnim premlaćivanjem do smrti, i od odmetničke grupe su ostale samo dvije mlade ženke, koje su vucarali još jedno vrijeme sa sobom.
Grupa se s vremenom gotovo potpuno iscrpila u sukobu s većim grupama čimpanzi, ali ovaj 'rat' čimpanzi desetljećima je ostao neobjašnjiva slagalica. Naime, između dvije različite grupe čimpanzi, koje nisu ni u kakvom srodstvu, dolazi do povremenih sukoba, i ratni zločin je mala riječ što majmuni tada čine jedni drugima, primjerice, kidanje genitalija je tako 'ljudski' čin osvete među plemenima. U ratu unutar majmunskog 'plemena' gdje postoje određene obiteljske veze, makar je u pitanju bilo brutalno ubijanje, nije bilo iživljavanja.
U desetljećima pred nama možda i razumijemo kakav je sukob bio unutar Kasekela grupe jer se čini da se u Ngogu nacionalnom parku posljednjih nekoliko godina ponovno događa sličan sukob unutar jedne grupe čimpanzi.
Kontra majmuna – Njemačka
E sad, možda su majmuni prilično brutalni, ali očito da primatima politika nije nimalo strana aktivnost. To ujedno i pokazuje da se u političkom sustavu može napredovati, stagnirati, pa i nazadovati.
Primjerice, posljednjih dana svi pričaju o Sjedinjenim Američkim Državama. Tijekom posljednjeg mandata Donalda Trumpa, a bilo je to relativno mirno razdoblje, ako gledamo oružane sukobe u svijetu, SAD je radila na rješavanju internih problema. Pod relativno mirno smatram ratove koji ne dolaze na naslovnice svjetskih novina, ali ne postoji vrijeme kada na zemlji nije bilo ratova, makar među narko kartelima u Južnoj Americi.
Kada je Trumpa zamijenio Biden, okrenuo je institucije i civilno društvo naglavačke, ali s jedne strane već je bio rat u Ukrajini, a s druge, svi mi dobro znamo da se ne može sve promijeniti preko noći i odjednom, treba postupno. Ono, žaba u ključalu vodu neće, e to.
I sad se vi čudite kako se Trump slavodobitno vratio. Nije da je njegova ponuda epohalno dobra, ja tu čak vidim samo interese beskrupulozno bogatih, koji igrom slučaja imaju sjedište kompanije u SAD-u. Većina glasača neće osjetiti bolji život... Ali, na kraju krajeva, neću ni ja, pa eto baš me briga. Samo koristim primjer kako to ide u razvijenim društvima.
Za razliku od američkog startap paketa koji je crveni ili plavi, slonovi ili magarci, u Europi je politički sustav daleko napredniji i kompliciraniji, no i bolje oslikava volju javnosti.
Dan nakon američkih izbora puklo je u Njemačkoj. Sad, nije tolika drama jer Njemačka ipak nije svjetski policajac. Međutim, Njemačka prevozi čitav svijet, tako da problema isto može biti na globalnoj razini. Puklo je tako što se semafor koalicija posvadila oko zaduživanja.
Schuldenbremse je tipično štedljiva 'švapska' ustavna odredba, uvedena 2009. godine u jeku posljednje recesije, koja postavlja limit na javni dug Njemačke. Budući da tako napredna behemot demokracija poput njemačke sve mora imati napismeno, oni i maksimalni dug stave u okvire 'igrice'.
E sad, svi ste čuli da je VW u gov... problemima, jer ta kompanija jednostavno nikad nije ni imala vlastite izume, nego su kopirali od đaka iz klupe, Mercedesa, Auto Uniona, Porschea... I ta njihova drama je povukla za sobom čitavu njemačku ekonomiju nizbrdo. Sad su shvatili da su desetljeća varanja oko dizelskih agregata, ispušnih plinova, seljenja proizvodnje u Aziju ... došli na naplatu.
Da bi povećali konkurentnost domaćih kompanija, moraju uzeti kredit, da bi uzeli kredit, moraju mijenjati Ustav. Kad ne bi uzeli kredit, morali bi otpisati Ukrajinu, a onda bi u očima čitavog svijeta bili, je li, e baš to. Švabe ili nešto drugo na š.
I onda, pala vlada ili kako oni to već zovu u Njemačkoj. Ali, kažem ali, ovo su ti samo dva primjera razvijenog civilnog društva primata, kao kontra na ono od majmuna, gdje se nesuglasice rješavaju, pa, u najmanju ruku, biblijski.
Kontra Njemačke – uglavnom niži primati
Mi na Zapadnom ili kakvom li već Balkanu, mi nismo ni tamo ni ovamo. Ubijali smo se ranih '90-ih i do danas smo valjda prešli preko te majmunske faze našeg društva. Činjenica da neki uređen sustav može tako derogirati je stravična, ali događa se i najboljima, pa i Balkancima.
No mi smo od te faze odmaknuli isto jedan veliki evolucijski i civilizacijski korak dalje. Počevši od onih pravosudnih problema koji su prošle godine drmali slovensku javnost, preko Hrvatske koja već ima materijala za kratku povijest koruptivnih likova, Sanader, Vidošević, Beroš... Dolje sve do Crne Gore, Kosova i Albanije koje su najveći europski hub opijata, makar su prema službenim europskim izvješćima, deset puta smanjili trgovinu ilegalnom robom u proteklih pet godina.
Ali imamo mi apsolutnih rekordera, baš ovdje kod nas i tu preko Drine. Danas, kad objave ovu kolumnu, čut ćemo o novim ostavkama vezanim za sada već 15 mrtvih u novosadskoj tragediji nastaloj što korupcijom, što običnim okolokućnim lopovlukom. Nećemo čuti za Vučićevu ostavku, niti će ostavku dati bilo koji od ministara koji bi mogao dovesti do kolabiranja vlade i novih izbora kao u Njemačkoj bundesdržavi nad državama.
Kod nas se mjesecima pričalo o lopovluku kod malina respiratora, eno kažu neće dalje istraživati Sebijinu ulogu. Jer, za razliku od Beroša, koji je pao na račun stotinjak ili manje tisuća eura, ovdje se radi o milijunima ukradenim od naroda. Kod nas se mjesecima pričalo o lopovluku u Željeznicama Federacije BiH i sad ćemo im, hvala Bogu, oprostiti jer ih je zadesila nesreća da im je odnijelo prugu. Ustvari, nije prugu, pruga je jedina ostala, još od komunista tu stoji, nego otišlo ono ispod pruge. Znači, nije do lopovluka. Vis maior. Viša sila.
Kod nas se godinama žmirilo na lopovluk u Jablanici, gore u brdima, gdje netko namjerio nelegalno kopati kamen za privatno bogaćenje i nitko neće podnijeti ostavku. Nitko neće ni reći da je netko ranije bio kriv, da nije naložio uklanjanje, sanaciju, itd.
Ali će i dalje revno raditi na zaobilaženju pravila gdje god je to moguće. Šta ja znam, oko solarnih panela, ono, ja sam za korištenje nebeskog blaga, ali u skladu sa domaćim zakonima i pravilima. Ili za betoniranje potoka i rječica. Ja sam za jeftinu električnu energiju, ali sam za ribe i ptice, čisto da uživam u šumi, da imam gdje prošetati. Ali kažem opet, sve treba biti po pravilima, bila ta pravila Schuldenbremse ili neka koja propisuju kolika armatura mora biti u konzoli da ti se ne sruši nadstrešnica na glavu.
A mi, čini mi se, imali smo to, ali nam nije valjalo, pa idemo nizbrdo. Ostaje nam još samo jedan stupanj, opet da se vratimo razračunavanju kao majmuni. Pardon, čimpanze. Tanzanijske čimpanze, ono baš konkretno.
Stavovi izneseni u kolumnama i komentarima osobni su stavovi autora i ne odražavaju nužno stav redakcije portala Bljesak.info. Navedeni stavovi ne odražavaju ni stav bilo koje ustanove, subjekta ili objekta s kojima je povezan autor.