Neprocjenjiva vrijednost
"Glava muškarca" Pabla Picassa zvijezda knjižnice u Kozarskoj Dubici
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Narodna knjižnica u Kozarskoj Dubici u proteklih godinu i pol postala je prepoznatljiva po grafici "Glava muškarca" Pabla Picassa, čuvenog španjolskog slikara, koja je od tada postala dio stalne postavke u ovoj ustanovi.
Danijela Balaban, direktoroca Narodne knjižnice u Kozarskoj Dubici za Anadolu Agency ispričala je da je Picassova grafika u knjižnicu dospjela krajem osamdesetih ili početkom devedesetih godina zajedno sa bogatim knjižnim fondom koji je ovoj ustanovi ostavio Boško Šiljegović. Danas sve to čini legat knjižnicu koja nosi ime ovog narodnog heroja i koja se čuva u Narodnoj knjižnici.
Šiljegović je bio rodom iz sela Mirkovac u blizini Kozarske Dubice i odlučio je da svoju bogatu knjižnicu zajedno sa još nekim grafikama, pa i sa grafikom Pabla Picassa pokloniti upravo Narodnoj knjižnici.
"Boško Šiljegović je u jednom razdoblju bio šef ureda Maršala Tita i sudjelovao je na Kongresu komunističke partije u Francuskoj 1964. godine, bio je šef izaslanstva. Pablo Picasso, koji je bio pristalica komunizma je za tu priliku uradio 1.000 primjeraka grafičkih listova koje je pripremio kao poklon svim šefovima izaslanstava koja su nazočila kongresu", kazala je Danijela Balaban.
Prema njenim riječima nije bila tajna da se ta grafika nalazi u Kozarskoj Dubici.
"Znalo se da je grafika u knjižnici, da smo je dobili na poklon, jednostavno godine koje su uslijedile nakon tog poklona su donijele neke druge probleme. Uslijedile su ratne godine, poslijeratne godine, jednostavno nekako se zaboravilo na tu grafiku.
Grafika i nije bila izložena do prošle godine kada smo povodom jubileja, odnosno 50 godina od osnivanja knjižnice organizirali izložbu i izložili i grafiku i ostalu zbirku iz te legat knjižnice", kaže Danijela Balaban.
Ona je objasnila da je Picassova grafika izložena u skladu s propisima, da je osigurana alarmnim sustavom, a svi koji su zainteresirani tijekom radnog vremena mogu posjetiti knjižnicu i pogledati grafiku.
Direktorica Narodne knjižnice objasnila je i da je Picassovo djelo godinama bilo u knjižnici, ali da do prošle godine nije rađena potvrda autentičnosti kada su je isplanirali izložiti.
"Zatražili smo mišljenje Danke Damjanović, stalnog sudskog vještaka i povjesničara umjetnosti koja nam je potvrdila da je riječ zaista o autentičnom djelu", rekla je Danijela Balaban.
Kaže da nemaju informaciju koliko je od 1.000 primjeraka napravljenih u tehnici litografije, sačuvano u svijetu.
"Ono što je nama važno jeste da se jedna nalazi upravo u našoj knjižnici što za nas predstavlja neprocjenjivu vrijednost, ne mislim u materijalnom smislu, nego u tome što je posjedujemo", rekla je ona.
Materijalna vrijednost "Glave muškarca" nije poznata, a vjerojatno nikada i neće biti, jer se neće naći na tržištu koje bi odredilo njenu pravu vrijednost.
"Mi zaista nismo bili ni zainteresirani da saznamo kolika je ta vrijednost u novcu jer nam to u suštini ne predstavlja ništa. Grafika je ostavljena nama na čuvanje, na poklon i kao takva nikad se neće naći na tržištu. Nas to ne zanima, mi smo je dobili na poklon, čuvali smo je tolike godine, čuvat ćemo je i od sada", kaže ona.
Dodala je da je Boško Šiljegović osim ove grafike knjižnici ostavio bogat knjižni fond, oko 5.000 jedinica, serijskih i monografskih publikacija.
"Ima još grafika manje poznatih autora, jako mnogo ima knjiga s posvetom tako da ne bih izdvojila ništa da je više ili manje vrijedno u toj legat knjižnici koja za nas zaista predstavlja bogatstvo", izjavila je Danijela Balaban.