70. obljetnica zločina

Hercegovački franjevci darovali XI. postaju križnog puta u Macelju

Kultura / Flash | 03. 06. 2015. u 11:25 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Ove godine u Maclju se 7. lipnja obilježava 70. obljetnica komunističkih zločina, priopćeno je iz Vicepostulature "Postupak mučeništva "Fra Leo Petrović i 65 subraće".

Župa sv. Jurja u Đurmancu u suradnji s Općinom Đurmanec, Udrugom hrvatskih katoličkih muževa, Gradom Krapinom i Udrugom Macelj 1945. organizira molitveni program za sve žrtve križnih puteva i maceljske mučenike. U crkvi Muke Isusove u Maclju u 16 sati započet će pobožnost Križnog puta nakon čega će u 17 sati uslijediti misno slavlje koje će predvoditi mons. dr. Mile Bogović, gospićko-senjski biskup i predsjednik Komisije HBK i BK BiH za hrvatski martirologij. Udruga Macelj 1945. također je u prigodi 70. obljetnice komunističkih zločina izdala monografiju o povijesnom zločinu prikrivenom od javnosti.

Jedno od stratišta hercegovačkih franjevaca jest i Macelj, gdje su jugokomunisti pogubili oko 13.000 Hrvata. Tu su, kako je istaknuto, svoj životni hod završili hercegovački franjevci fra Metod Puljić, fra Darinko Mikulić i fra Julijan Petrović. Jugokomunisti su ih pogubili zajedno s još 21 svećenikom, redovnikom i bogoslovom s 4. na 5. lipnja 1945. Njihovi zemni ostatci pronađeni su, zajedno sa zemnim ostatcima brojnih hrvatskih časnika i dočasnika, u jami IV.D. U 23 jame, dok državna Komisija nije iznenada ujesen 1992. naglo prekinula daljnja iskapanja, pronađeni su zemni ostatci 1.163 žrtve. Kosti žrtava su, iz zasada neobjašnjivih razloga, punih 13 godina ležale na tavanu patologije Medicinskog fakulteta na Šalati dok nisu velikim zalaganjem pokojnog domobranskog časnika Stjepana Brajdića, preživjelog svjedoka s križnih putova, te tadašnjega župnika župe Đurmanec fra Drage Brgleza, bile pokopane u Maclju 2005.

U to doba o zemnim ostatcima pogubljenih u Macelju najviše su brinuli spomenuti članovi Udruge Macelj 1945. U Donjem Maclju pobijenima u spomen izgrađena je crkva Muke Isusove, prikladna grobnica i križni put. Njegova XI. postaja sve donedavno je "tražila" svoje darovatelje. Problem je riješen nakon što je skupina hercegovačkih franjevaca u Švicarskoj doznala za tu poteškoću organizacijskog odbora. O njihovoj velikodušnosti svjedoči metalna pločica na postolju XI. postaje s jednostavnim natpisom – Hercegovački franjevci.

U budućnosti će još trebati urediti spomen-obilježje u Lepoj Bukvi. Riječ je o mjestu gdje su u već spomenutoj jami IV.D pronađeni pogubljeni svećenici, redovnici i bogoslovi. Lepa Bukva je jedna od postaja Križnog puta Stopama pobijenih koji se u Hrvatskom zagorju hodnjom od 10-tak kilometara posebno časti u korizmeno vrijeme, dok je sva Maceljska šuma jedna od najtragičnijih postaja križnog puta hrvatskoga naroda 1945., stoji u priopćenju iz širokobriješke Vicepostulature.

Kopirati
Drag cursor here to close