Pred godišnjicu pobjede

Odabrano po pet najboljih ruskih i američkih ratnih filmova

Kultura / Flash | 06. 05. 2015. u 13:14 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Filmski kritičari izabrali su po pet ruskih i američkih ratnih filmova, kao najbolja ostvarenja u tom žanru, pred godišnjicu savezničke pobjede nad nacistima.

Kako prenose društvene mreže, izdvojen je ruski film "Ždralovi lete" iz 1957. godine, autora Mihaila Kalatozova, koji su ruske filmadžije proglasile najboljim filmom u prvih 50 godina ruske kinematografije, prenosi Srna.

U središtu je Veronika, djevojka koja je ispratila momka Borisa u rat i koja se bavi teškoćama koje ratno doba uzrokuje kod kuće.

Drugi ruski film na listi vječnih jeste "Kontrola na putu", koji je snimljen 1971. i "bunkeriran", a premijeru je imao tek 1986. Autor filma je Aleksej German.

Film govori o sovjetskom vojniku koji je prebjegao na stranu nacista, ali onda ponovno mijenja stranu kako bi se borio sa sovjetskim partizanima.

Sljedeći na popisu je film "Borili su se za domovinu" iz 1975, autora Sergeja Bondarčuka.

Radnja je smještena u 1942. godinu kada je Crvena armija počinjala bitku za Staljingrad. Vojnici brane mali, relativno nevažni dio zemlje. Pukovniji je na kraju, nakon što je obranila udaljeno lokalno stanovništvo i izgubila sve svoje članove, rečeno da kreće za Staljingrad.

Među pet najboljih ratnih ruskih filmova je i film "Idi i gledaj" iz 1985. godine Elema Klimova, koji neki kritičari smatraju najbolji ratnim filmom ikada snimljenim.

Radnja se događa u okupiranoj Bjelorusiji, a film govori dječaku koji se nakon sukoba mora sam snaći na teritoriji istočnog fronta.

Film "Kukavica" iz 2002. godine Aleksandra Rogožkina govori o finskom vojniku kojeg su regrutirali nacisti, a zatim ga okovali na stijenu, proglasivši ga pacifistom. On nalazi put do kuće jedne Laponke, koja se stara o njemu.

Među pet izdvojenih ratnih američkih filmova su "Najbolje godine našeg života" iz 1946. godine Williama Wylera. Ovaj Oscarom nagrađeni film govori o trojici vojnika koji se susreću nakon rata i pokušavaju normalizirati živote.

Izdvojen je i film "Pijesak Iwo Jime" iz 1949. godine autora Allana Dwana.

U ovom filmu John Wayne kao narednik John Stryker maltretira vojnike pod svojim zapovijedništvom, ali kad se nađu u ratu za Pacifik oni shvaćaju da im je ta obuka spasila živote.

Slijedi kultni film "Dvanaest žigosanih" iz 1967. godine Roberta Aldricha. Dvanaest okorjelih kriminalaca iz zatvora ide u samoubilačku misiju.

Među pet najboljih američkih ratnih filmova je i "Spašavanje vojnika Ryana" Stevena Spielberga.

U najbolja američka ratna ostvarenja spada i dvodijelni film Clinta Eastwooda "Zastave naših očeva" i "Pisma s Iwo Jime" iz 2006. godine.

Autor daje viđenja i američke i japanske strane o borbama i stradanjima na Iwo Jimi.

Kopirati
Drag cursor here to close