Bizaran zahtjev

Srpska udruga traži da se Višeslavova krstionica "vrati" Srbiji

Udruženje izbjeglih, ugroženih i prognanih Srba izražava nadu da će inicijativa dobiti podršku institucija i partnera te pozitivnu reakciju nadležnih.
Kultura / Flash | 05. 12. 2024. u 13:03 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Bizarnu inicijativu pokrenula je u Srbiji Udruga izbjeglih, ugroženih i prognanih Srba. Naime, poslali su dopis Ministarstvu vanjskih poslova Srbije, srpskoj vladi i Srpskoj pravoslavnoj crkvi u kojoj traže da se krstionica Kneza Višeslava, koja se nalazi u Arheološkom muzeju u Splitu, "vrati" u Srbiju, piše portal Politika.

"Ovaj značajan kulturni i povijesni spomenik, koji datira iz devetog stoljeća, predstavlja jedan od najstarijih spomenika kršćanske liturgije na Balkanu, i kao takav ima duboko vjersko i kulturno značenje za sve Srbe" priopćili su iz udruge.

Tvrde kako je Višeslavova krstionica ne samo kulturni artefakt već i simbol širenja kršćanstva među Slavenima i ima veliku povijesnu vrijednost te kako je taj dragocjeni spomenik ''poklonjen Anti Paveliću od strane Musolinija kao znak političke podrške, čime je postala dio povijesne baštine koja se sada nalazi u Splitu''.

"Naša inicijativa usmjerena je na povratak ovog značajnog kulturnog blaga u Srbiju, gdje pripada, kako bi postao simbol zajedničkih korijena i duhovnog te kulturnog jedinstva naroda koji su oblikovali ovu zemlju. Povratak Krstionice kneza Višeslava Srbiji ima poseban značaj kao podsjetnik na slavnu povijest naših predaka. Osim liturgijske vrijednosti, ona predstavlja dio bogate povijesti Srbije, a njezin povratak bio bi važan korak u očuvanju kulturne baštine i jačanju međusobnog poštovanja između dvije zemlje" tvrde iz ove udruge.

Udruženje izbjeglih, ugroženih i prognanih Srba izražava nadu da će inicijativa dobiti podršku institucija i partnera te pozitivnu reakciju nadležnih.

"Pozivamo na dijalog i suradnju među državama radi vraćanja važnih kulturnih spomenika koji su ključni za očuvanje narodnog identiteta i povijesnog kontinuiteta. Ovaj korak presudan je za očuvanje kulturne baštine i unaprjeđenje odnosa među narodima" poručili su, prenosi 24sata.

Kopirati
Drag cursor here to close