Novi film
Tanovićeva 'Smrt u Sarajevu' premijerno pred publikom Berlinalea
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Novi film bh. oskarovca Danisa Tanovića "Smrt u Sarajevu" zabilježit će svjetsku premijeru u okviru Natjecateljskog programa ovogodišnjeg Berlinskog Film Festivala, koji će biti otvoren sutra.
Ovo ostvarenje rađeno je po motivima dramskog teksta francuskog filozofa Bernarda-Henrija Levyja "Hotel Europa", a u fokusu ima promišljanje o atentatu na Franca Ferdinanda i Sofiju u Sarajevu, događaj kojim je otpočeo Prvi svjetski rat, te današnja gledanja na taj događaj i ulogu Gavrila Principa.
Glavne uloge ostvarili su Izudin Bajrović, Snežana Vidović, Vedrana Seksan, Muhamed Hadžović, Faketa Salihbegović-Avdagić, Edin Avdagić, te francuski glumac Jacques Weber. U filmu se pojavljuju i Aleksandar Seksan, Rijad Gvozden, Ermin Sijamija, Mugdim Avdagić, Boris Ler, Amar Selimović, Luna Zimić-Mijović i Alija Aljović, te Bojan Hadžihalilović.
Redatelj i scenarist filma Danis Tanović na današnjoj je konferenciji za medije u Sarajevu govorio o procesu nastanka ovog ostvarenja, naglasivši da je i ovo, kao i neka od prethodnih, nastalo dosta čudno. Prvobitni plan je bio da uradi dokumentarac o predstavi "Hotel Europa" Bernarda-Henrija Levyja, ali je u konačnici taj rad preusmjeren na dugometražno ostvarenje.
''Predstava "Hotel Europa" je monodrama u kojoj jedan čovjek sam na sceni ima jednoiposatni monolog. Razmišljao sam kako da napravim zanimljiv film na osnovu toga. Uzeo sam taj tekst i napravio neki okvir, te je radnja filma sve što se dešava oko te hotelske sobe'', kazao je on, naglašavajući da je tako počeo graditi viziju današnjeg Sarajeva i BiH, vlastitu viziju atentata, te svih priča je li je Gavrilo Princip bio atentator ili heroj.
Podvukao je da tekst "Hotel Europa" predstavlja osnovu filma, ali da je tu priču nadogradio vlastitim pogledom i bosanskom vizurom na cijeli taj događaj.
''Film ustvari pokazuje tu bipolarnost kao neko ludilo. Obično kada radite scenarij prvo pišete priču pa tražite glumce koji vam odgovaraju. Nakon dugogodišnjeg iskustva rada na filmu shvatio sam da je mnogo prirodnije prvo naći glumce, a onda iz njihovih likova graditi dijaloge'', ustvrdio je.
O neobičnom početku rada na ovom projektu govorila je glumica Snežana Vidović, navodeći da se s kolegicom Faketom Salihbegović-Avdagić prijavila na audiciju, gdje su bez pripremljenog teksta improvizirale odnos majke i kćerke. Ona, kao i Salihbegović-Avdagić, ocjenjuju rad na ovom filmu velikim iskustvom.
''Dobili smo film koji govori o svima nama na svoj čudesan, začudan način i nikoga neće ostaviti ravnodušnim'', istaknula je Salihbegović-Avdagić. Da je BiH dobila jako lijep film u kojem se govori o vrlo osjetljivim stvarima smatra glumac Muhamed Hadžović, uz naglasak da je ponosan na priliku da radi s ovom ekipom glumaca.
''Danis odsanja svoj film i tako ga i napravi. On vidi glumce'', podvukao je. Bojan Hadžihalilović ističe da u filmu glumi profesora na akademiji koji dosta filozofira i objašnjava usud naroda s ovih prostora kada je riječ o spomenicima, pa tako i onima namijenjenim Francu Ferdinandu i Sofiji te Gavrilu Principu.
''Profesor govori o tom nekom čudnom dualizmu koji imamo sami sa sobom te ne znamo neke stvari riješiti ni nakon toliko godina. Možda je to zato što imamo previše povijesti na ovako malom prostoru'', kazao je on.
Film je nastao je u produkciji Margo Cinema i SCCA/pro.ba, te u koprodukciji s France 3 Cinema. Podržali su ga Canal+, France Televisions i Fondacija za kinematografiju Sarajevo.
Ovogodišnji Berlinski Film Festival će tijekom 11 festivalskih dana prikazati 434 filma iz 77 zemalja. Na događaju koji slovi za jedan od najprestižnijih svjetskih festivala za nagrade se natječu većinom premijerni naslovi. Berlinale će otvoriti film “Hail, Caesar!” braće Joela i Ethana Coena.