Maurice Ravel
Autor čuvene skladbe "Bolero" rođen je na današnji dan
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Slavni francuski skladatelj Maurice Ravel rođen je na današnji dan, 7. ožujka 1875. godine u Ciboureu.
Glasovir i kompoziciju (Gabriel Fauré) studirao na pariškom Konzervatoriju. Tijekom studija na Pariškom konzervatoriju, zajedno s prijateljima osniva skupinu Les Apaches, poznatu po bučnim pijankama. Konzervatorij je napustio 1905. godine nakon skandala zbog neosvajanja prestižne nagrade Prix de Rome za koju je bio favorit.
U ranijem razdoblju karijere rad mu nije nailazio na razumijevanje struke, no nakon Debussyjeve smrti 1918. smatran je vodećim francuskim skladateljem.
Iako pod utjecajem Emmanuela Chabriera, Erika Satiea i posebice Claudea Debussyja, Ravel je tek djelomično sljedbenik impresionizma, a djela mu bitno obilježavaju tehnička savršenost, uglađenost forme, bogat instrumentacijski kolorit, prožetost plesnom ritmikom i čvrsta usidrenost u okvirima tonaliteta.
Ravelovu umjetničku osobnost snažno su odredili očaranost stranim kulturama, posebice španjolskom, koju je s obzirom na majčino baskijsko podrijetlo osjećao kao vlastitu, te poseban odnos prema prošlosti, osobito francuskoj skladateljskoj tradiciji XVIII. st., što se npr. očituje u skladbi Couperinov grob (Le Tombeau de Couperin, 1919).
Distancu prema romantici i emocionalnosti u Ravelovim skladbama često prati ponešto dvosmisleno ironijsko stajalište. Skladao je mnogobrojna glasovirska djela, a mnoga je preradio i za orkestar, npr. Plemeniti i sentimentalni valceri (Valses nobles et sentimentales, 1911).
Autor je dviju opera i više baleta, od kojih je najznačajniji Dafnis i Hloja (Daphnis et Chloé, 1909–12), te solo pjesama i manjega broja komornih skladbi.
Među orkestralnim djelima izdvajaju se dva koncerta za glasovir i orkestar (jedan od njih pisan isključivo za lijevu ruku), bečkim valcerom nadahnut La Valse (1920) te njegova najpopularnija skladba Bolero (1928), koja neprekidnim ponavljanjem iste glazbene misli i ritmičkog obrasca ističe Ravelovo blistavo orkestracijsko umijeće.
Ravel je sam opisao svoj "Bolero" kao "trivijalno djelo za orkestar bez glazbe".
Preminuo je u Parizu 28. prosinca 1937. godine.