Na današnji dan..
Dobro jutro! Kako ste? Sviđa li Vam se fonograf?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Prije točno 140 godina, na današnji dan, Thomas Alva Edison patentirao je fonograf, uređaj koji je mogao bilježiti i reproducirati telefonske i telegrafske poruke. Edison ga je nazvao fonograf (phonograph), a prve zabilježene riječi bile su Mary had a little lamb.
Svoj patent ubrzo je predstavio urednicima znanstvenog magazina ''Scientific American'', tako što je ušetao u svoj ured uključio fonograf i zaprepastio prisutne kada je njegov uređaj rekao: ''Dobro jutro! Kako ste? Sviđa li Vam se fonograf?''
Prva snimanja zvuka na fonografu odvijala su se vertikalnim urezivanjem na valjak fonografa koji je prvo bio omotan kositrenom folijom, a tek poslije premazan voskom. Zvuk se na fonografu bilježio na brazdi rotirajućeg valjka; titraji igle koja je klizila duž brazde prenosili su se na membranu i pretvarali u akustične valove. Na tom principu zabilježeni su prvi audio-zvučni zapisi u povijesti.
Chichester Bell i C. S. Tainter zamijenili su 1885. kositreni valjak voštanim (uređaj su nazvali graphophon), a Edison je to, neovisno o njima, učinio 1888. Zvuk je ulazio kroz lijevak i zatitrao membranu s pričvršćenom iglom, koja je utiskivala brazde u rotirajući voštani valjak, koji su se mogli više puta koristiti. Popularnost fonografa rasla je velikom brzinom i ubrzo se fonograf počeo koristiti u komercijalne svrhe.
U SAD-u se naziv fonograf poslije upotrebljavao i za gramofon. I fonograf i grafofon bili su u uporabi 50-ak god., a potisnuo ih je gramofon s praktičnijom gramofonskom pločom.
Nekoliko desetljeća kasnije, oko 1920. godine, fonograme je u potpunosti zamijenila sljedeća generacija uređaja za snimanje i reprodukciju zvuka, gramofoni koji su za snimanje zvuka umjesto valjka koristili gramofonske ploče, a one su bile mnogo jeftinije u odnosu na valjak.