Prvi Memorijal
Festival sjećanja na Vasilija Buzmakova: Mostar domaćin glazbenih radionica i koncerata
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Ovoga vikenda Mostar će biti domaćin prvog Memorijala Vasilij Buzmakov, trodnevnog umjetničkog festivala posvećenog preminulom profesoru violine Vasiliju Buzmakovu. Festival, koji će se održavati od 26. do 28. srpnja, pokrenuli su njegovi bivši učenici, danas profesionalni pedagozi i umjetnici, u čast svog mentora.
Festival uključuje okrugli stol, koncerte i glazbene radionice za učenike iz cijele regije, uključujući Mostar, Metković, Sarajevo i Osijek. "Potaknuti sjećanjem na našega profesora, kao i svime ostalim što nam je ostavio u zalog, odlučili smo pokrenuti ovaj Memorijal koji služi ne samo kao njegova ostavština, već i kao poklon našem gradu i regiji," izjavila je violinistica Anica Miličević, jedna od organizatorica događaja.
Koncerti će se održavati na lokacijama gdje je prof. Buzmakov radio i stvarao od 2000. do 2014. godine, uključujući HD Herceg Stjepan Kosača i MC Pavarotti. Memorijal Vasilij Buzmakov održava se pod pokroviteljstvom Grada Mostara i Federalnog ministarstva kulture i športa, dok je partner projekta HKUD Rodoč – FS fra Bernardin Smoljan.
Na programu su brojni koncerti, radionice i okrugli stolovi, a posebno se ističe događaj u petak, 26. srpnja, kada će se izjave za javnost davati u galeriji kraljice Katarine, HD Herceg Stjepan Kosača, petnaest minuta prije početka programa koji započinje u 18 sati.
Uz poziv na medijsku pratnju, organizatori su priložili i fotografije događaja, program koncerata, plakat, fotografije profesora Vasilija Buzmakova koje je snimio Nino Gvozdić te njegovu biografiju.
Više informacija i detaljan program možete pronaći na fotografiji ispod. Srdačno pozivamo sve zainteresirane da se pridruže ovom značajnom kulturnom događaju i odaju počast velikom umjetniku i pedagogu, poručili su organizatori.
Vasilij Buzmakov
Vasilij Buzmakov (11.08.1953.-01.08.2014.), Rus po rođenju, Mostarac po mjestu življenja, čovjek po opredjeljenju. Rođen je u selu Lesnoje, na sjeveru Urala, gdje mu je otac bio na vojnoj službi. Vrlo rano je prepoznat kao izrazito darovito dijete, te ga roditelji prvom prilikom upisuju u glazbenu školu.
Osnovno i srednjoškolsko obrazovanje završava u Ukrajini, gradu Dnjepropetrovski, te nakon toga upisuje Konzervatorij u Harkovu u klasi Aleksandra Jurjeva. Tijekom studija djeluje kao zapažen član u mnogim profesionalnim i amaterskim orkestrima, te se profilira istovremeno kao izvedbeni umjetnik i pedagog.
Po završetku formalnoga obrazovanja nastavlja djelovati kao koncertni majstor i pedagog na Glazbenom učilištu Dnjepropetrovski. Kao samostalni umjetnik surađuje s mnogim komornim ansamblima Ukrajine, Moskve, Atene. Kao član Simfonijskog orkestra Moskovske filharmonije nastupao je na koncertima u Rusiji, Njemačkoj, Španjolskoj, Norveškoj, Italiji, Austriji, Švedskoj, Japanu, Koreji.
U Mostar dolazi u rujnu 2000. godine, na poziv tadašnjega ravnatelja Simfonijskoga orkestra Mostar, Živka Ključe. Ono što se tada dogodilo predstavlja neopisiv kulturološki i ljudski fenomen – Vasilij Buzmakov pronalazi u Mostaru ljepotu i sklad koje čak ni njegovi stanovnici ponekad nisu bili u stanju pojmiti.
U još uvijek razrušenome i podijeljenome gradu nailazi na zidove, no on ih preskače i zaobilazi, sasvim odlučan u namjeri da to bude njegovo mjesto za život i stvaranje.
U Mostaru mu se stoga godinu dana nakon njegova dolaska pridružuje i supruga Tatiana, koja je često isticala kako mostarsko sunce i komadić mostarskoga neba za nju imaju posebno značenje, mir i staloženost koje je toliko čekala.
Vasilij Buzmakov ostatak svoga radnoga vijeka provodi u Mostaru, kao koncert-majstor Simfonijskoga orkestra Mostar, te profesor violine u Muzičkoj školi I. I II. stupnja i Glazbenoj školi Ivana pl. Zajca. Kao samostalni izvođač nastupa često na festivalima diljem Bosne i Hercegovine, surađuje s istaknutim umjetnicima i orkestrima.
U ulozi koncert-majstora nosi ansambl Simfonijskoga orkestra Mostar, nastupajući često i kao solist u baroknim i klasičnim djelima. No, ono u čemu se najviše ističe je svakako njegov pedagoški opus i svojevrsno ponovno utemeljenje violinističke škole u Mostaru nakon rata devedesetih godina.
Neumorno i predano radio je s mladim umjetnicima, te odveo mnoge generacije dalje na muzičke akademije, ostavivši doživotni pečat u njihovim profesionalnim karijerama i privatnim životima. Sa svojim učenicima osvajao je mnoge prve nagrade na brojnim natjecanjima, od kojih su najistaknutija Federalno natjecanje učenika i studenata muzike, Međunarodno natjecanje Etide i skale (današnje natjecanje Mladi virtuozi, Zagreb, Hrvatska), Međunarodno natjecanje Daleki akordi (Split, Hrvatska).
Također, jedan je od utemeljitelja Studija violine na Fakultetu prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti, na kojemu djeluje kao profesor Komorne glazbe i Orkestralnih dionica. Njegovi učenici su danas priznati mladi umjetnici i pedagozi, zaposleni na obrazovnim ustanovama diljem regije, od osnovnoškolske pa sve do akademske razine.
Vasilij Buzmakov preminuo je 01.08.2014., u malenome ruskome gradiću Muromu, od posljedica moždanoga udara koji je doživio desetak dana ranije.
Umro je s povratnom kartom za svoj Mostar, grad u koji je vjerovao do samoga kraja i grad koji je svojim djelovanjem zauvijek zadužio.