Sarajevo

Preminuo Dževad Šabanagić

Kultura / Glazba | 11. 05. 2024. u 15:13 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

S dubokim žaljenjem obavještavamo umjetničku i akademsku zajednicu i javnost da je 10. maja 2024. godine u Sarajevu preminuo Dževad Šabanagić, uvaženi violinist i dugogodišnji profesor Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu, objavila je sarajevska Akademija.

Razvoj školstva

Profesor Dževad Šabanagić rođen je u Sarajevu 21. travnja 1945. godine gdje je završio Muzičku akademiju u klasi profesora Kurta Hauzera 1971. godine. Već od ranih studentskih dana se istaknuo kao kamerni i orkestarski violinista. U razdoblju od 1964. do 1966. godine bio je angažiran u Simfonijskom orkestru RTV Sarajevo. Od 1966. do 1974. godine radio je kao nastavnik violine u Muzičkoj školi "Dr. Vojislav Vučković" u Sarajevu, a potom je bio i njen direktor od 1973. do 1983. godine.

  / Dževad Šabanagić

U tom periodu intenzivno radi na razvoju glazbenog školstva na području grada Sarajeva i otvara niz područnih odjeljenja, koja kasnije prerastaju u samostalne glazbene škole. Za takav angažman školi je 1976. godine dodijeljena Šestoaprilska nagrada Grada Sarajeva.

Godine 1983. postao je asistent za Kamernu glazbu za gudače na Muzičkoj akademiji u Sarajevu, a zatim je djelovao u zvanju docenta (1987), vanrednog profesora (1994) i redovnog profesora (2000) do odlaska u mirovinu 2015. godine. Na Muzičkoj akademiji bio je izuzetno aktivan nastavnik i član uprave, te je djelovao kao predsjednik komisije za umjetničku aktivnost Muzičke akademije u Sarajevu (1989, 1991), šef gudačkog odsjeka u dva mandata te je bio prodekan Muzičke akademije u Sarajevu do 1999. godine. 

Sarajevski gudački kvartet

Umjetnički rad Dževada Šabanagića ogleda se u aktivnoj solističkoj, kamernoj i orkestarskoj djelatnosti, a kao solista nastupa sa Sarajevskom filharmonijom, Simfonijskim orkestrom RTV Sarajevo i Simfonijskim orkestrom Mostar.

Najveći dio svog umjetničkog angažmana ostvaruje sa Gudačkim kvartetom Kamernog teatra 55 u Sarajevu čiji je vođa od njegovog osnivanja 1968. godine Kvartet poslije postaje poznat pod imenom Sarajevski gudački kvartet s kojim je Dževad Šabanagić djelovao više od 30 godina i nastupio na preko 300 koncerata u zemlji i inostranstvu. Preko dva desetljeća bio je član i Sarajevskog baroknog trija sa flautistom Bećirom Drndom i pijanisticom Ljiljanom Pećanac sa kojim je uspješno održao više od 100 koncerata u zemlji i inozemstvu.

Značajan je njegov angažman u ansamblu MOMUS (Moderna muzika Sarajevo), koji je tijekom sedamdesetih godina prošlog stoljeća izveo brojna djela bosanskohercegovačkih skladatelja kao što su Josip Magdić, Vojin Komadina, Miroslav Špiler, Milan Jeličanin, Nada Ludvig-Pečar i Anđelka Bego-Šimunić.

Jedan od najaktivnijih umjetnika pod opsadom

Kao jedan od najaktivnijih umjetnika u Sarajevu pod opsadom, Dževad Šabanagić je dao neizmjeran doprinos očuvanju kulturnog života grada u teškim uslovima ratne destrukcije. U periodu od 1992. do 1995. sa Sarajevskim gudačkim kvartetom održao je preko 100 koncerata u Sarajevu i oko 50 na ratnim turnejama u inostranstvu, aktivno je koncertirao sa Sarajevskim baroknim trijom, a značajan je i Šabanagićev angažman u obnovi rada Sarajevske filharmonije u kojoj je u poslijeratnom periodu postao koncertmajstor. Ostavio je i neizbrisiv trag u održanju kontinuiteta nastavnih i umjetničkih aktivnosti Muzičke akademije u ratnim danima. 

U svojoj koncertnoj karijeri Dževad Šabanagić je izveo izuzetno bogat i raznovrstan repertoar, koji je obuhvatio skladbe od baroknog do suvremenog repertoara, a neke od njih su doživjele svoje svjetske i BH premijere.

Pored umjetničke i pedagoške djelatnosti Dževad Šabanagić bavio se društvenim radom te obavljao niz funkcija.

Komemoracija profesoru Dževadu Šabanagiću održat će se u Narodnom pozorištu Sarajevo u ponedjeljak, 13. maja 2024. u 12:00 sati, a pokop će se obaviti isti dan na mezarju Faletići u 17:15 sati, objavila je sarajevska Muzička akademija.

Kopirati
Drag cursor here to close