Pomilovan i poslan u logor

Prije 175 godina veliki književnik Dostojevski osuđen je na smrt

Na ledenoj je hladnoći čekao strijeljanje kad je doznao da mu je smrtna presuda preinačena u 4 godine robije u Sibiru. Poslan je u grad Omsk u jugozapadnom Sibiru, gdje je odslužio svoju kaznu.
Kultura / Knjige | 17. 11. 2024. u 00:10 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Foto: Lafit86-commonswiki / Fjodor Mihajlovič Dostojevski (Moskva, 11. studenog 1821. – Sankt Peterburg, 9. veljače 1881.)

Prije 175 godina, 16. studenog 1849. godine ruski pisac Fjodor Mihajlovič Dostojevski osuđen na smrt, i to zato jer je bio član liberalnog društva intelektualaca poznatog pod nazivom Petraševski krug.

U to je vrijeme u Rusiji vladao izrazito reakcionarni car Nikolaj I., koji je uništavao svaku grupu koja bi potencijalno mogla ugroziti njegovu samovlast. Dostojevski je doveden na stratište zajedno sa svojim kolegama zatvorenicima.

Na ledenoj je hladnoći čekao strijeljanje kad je doznao da mu je smrtna presuda preinačena u 4 godine robije u Sibiru. Poslan je u grad Omsk u jugozapadnom Sibiru, gdje je odslužio svoju kaznu u, po vlastitom svjedočanstvu, strahovito teškim uvjetima.

No na kraju je ipak postao uvaženim članom ruskog društva. Potkraj života družio se čak i s ruskim carem Aleksandrom II., koji je ubijen u vrlo krvavom atentatu samo mjesec dana nakon smrti Dostojevskog. 

Video: Fjodor Dostojevski - Citati

Dostojevski je rođen 11. studenog 1821. godine u Moskvi. Otac Mihail, rođen u Ukrajini, bio je liječnik i pripadnik nižeg plemstva.

Budući da je obitelj živjela u krugu bolnice, Fjodor se tijekom odrastanja družio s pacijentima. Dostojevski bio prilično nježne fizičke konstitucije i visine od oko 160 centimetara.

Dostojevski je tijekom života proživio je periode neimaštine. Imao je i mnoge zdravstvene poteškoće, tako da mu je život bio prilično tegoban. Umro je 9. veljače 1881. u dobi od 59 godina, a pokopan je na groblju Tikvin u Sankt-Peterburgu. Sprovodu Dostojevskog svjedočilo je navodno čak nekoliko desetaka tisuća ljudi.

Svjetsku slavu stekao je ponajviše nakon smti, a njegovi romani "Bijedni ljudi", "Zločin i kazna", "Kockar", "Idiot", "Braća Karamazovi", kao i druga prozna djela, nezaobilazna su djela u književnosti.

Kopirati
Drag cursor here to close