Autori neprolaznih priča

Slavna braća Grimm nisu priznavali moto "nije život jedna žena"

Zanimljivo je da je stariji brat Jacob živio s bratom i njegovom suprugom u istom kućanstvu. Među njima je navodno vladala takva sloga i harmonija da se činilo da su djeca zajednička. Navodno su braća Grimm stalno živjela zajedno pod istim krovom...
Kultura / Knjige | 16. 12. 2024. u 13:55 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Foto: Povijesna arhiva / Braća Jacob i Wilhelm Grimm

Na današnji dan prije 165 godina, 16. prosinca 1859. godine umro je Wilhelm Grimm, mlađi od dvojice braće Grimm, koji su poznati i slavni po svojim bajkama za djecu, kao i po svom doprinosu njemačkom jezikoslovlju.

Izradili su znameniti Njemački rječnik (njem. Deutsches Wörterbuch), koji je do danas ostao najveći i najopširniji rječnik njemačkog jezika uopće.

Njemačke pučke pripovijesti i bajke koje su braća Grimm sakupili i objavili, zabavljaju već tijekom desetak naraštaja (oko 200 godina) djecu, kako iz Njemačke i Europe, tako i iz cijelog svijeta. Malo tko nije čuo za njihove bajke poput Ivice i Marice (njem. Hänsel und Gretel), Snjeguljice (njem. Schneewittchen) i Pepeljuge (njem. Aschenputtel).

Jakob Ludwig Karl Grimm rodio se 4. siječnja 1785., a Wilhem Karl Grimm 24. veljače 1786. u Hanauu kod Frankfurta.

Pobuna protiv kralja

Obrazovali su se u Friedrichs Gymnasium u Kasselu, a zatim su obojica studirali pravo na Sveučilištu Marburg. Od 1837. do 1841. braća Grimm su se pridružila petorici kolega profesora na Sveučilištu u Göttingenu.

Ta je skupina postala poznata kao Die Göttinger Sieben (Göttingenska sedmorka). Bunili su se protiv kralja Ernesta Augusta I. od Hanovera, kojeg su optuživali da krši ustav te države. Zato ih je kralj sve istjerao sa sveučilišta. 

Video: Simsala Grim - Ivica i Marica

Osim izvornih njemačkih djela, mnoge su izvorne francuske priče ušle u zbirku braće Grimm jer ih je ispričao hugenotski pripovjedač koji je braći bio jedan od glavnih izvora.

Današnja izdanja njihovih bajka uglavnom su temeljito pročišćene i zašećerene verzije za djecu; naime, izvorne narodne priče koje su braća skupila nekad se nisu smatrale dječjim pričama.

Vještice, zlodusi, trolovi i vukovi šuljaju se mračnim šumama oko drevnih sela braće Grimm, kao i kroz podsvijest izoliranih njemačkih gradova-država tog doba. 

Suvremena psihologija i antropologija tvrde da bajke koje se na Zapadu pričaju djeci prije spavanja zapravo predočavaju duševnu tjeskobu, strah od napuštanja, roditeljsko nasilje i/ili spolno sazrijevanje.

Dječji psiholog Bruno Bettelheim u knjizi Korištenje očaravanja tvrdi da su izvorne bajke braće Grimm zapravo frojdovski mitovi.

Uvijek skupa, pod istim krovom

Stariji brat Jacob Grimm nikada se nije ženio, ali mlađi Wilhelm jest, ali tek kad mu je bilo 39 godina. Supruga mu se zvala Henriette Dorothea i bila je ljekarnikova kći.

Zanimljivo je da je stariji brat Jacob živio s bratom i njegovom suprugom u istom kućanstvu. Među njima je navodno vladala takva sloga i harmonija da se činilo da su djeca zajednička. Navodno su braća Grimm stalno živjela zajedno pod istim krovom i sve su dijelili, uključujući knjige i imovinu.

Wilhelm je umro sa 73 godine, ostavivši za sobom troje djece. Stariji Jacob nadživio ga je za gotovo 4 godine i umro je u 79. godini.  Pokopani su na groblju St Matthäus Kirchhof u Schönebergu, četvrti Berlina. 

Video: 10 Facts about the Brothers Grimm
Kopirati
Drag cursor here to close