Karl May
Slavni pisac vesterna koji nikada nije bio na Divljem zapadu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Popularni njemački autor avanturističkih romana Karl May rođen je na današnji dan prije 180 godina, 25. veljače 1842. u Ernstthalu.
Najpoznatiji je po romanima o Divljem zapadu, s likovima Winnetoua i Old Shatterhanda, kao i po romanima koji se događaju na Bliskom istoku (Perzija, Arabija itd.), s likom Kare ben Nemsija.
Karl May rodio se u gradu Ernstthalu u Saskoj. Školovao se za učitelja, a više godina proveo je u zatvoru zbog krađa i prijevara. May je surađivao u nizu časopisa i zarađivao za život pišući romane u nastavcima, a od 1880. radi isključivo kao književnik.
U svojim romanima u prvom licu piše o izmišljenim pustolovinama s Balkana, Bliskog istoka i Divljeg zapada, veličajući Nijemca kao kolonizatora u stranim zemljama, koji razumije i pomaže domorodačkom stanovništvu.
Njegove priče su tipizirane crno-bijele slike svijeta, u kojoj je dobro uvijek jače od zla.
Tijekom života nikad nije posjetio zapadni dio Sjedinjenih Američkih Država, o kojem je pisao romane o Divljem zapadu. Doduše, posjetio je SAD sa svojom suprugom, ali samo njegov istočni dio, uključujući Niagarine slapove.
Ipak, njegova su djela prevedena na mnoge jezike, a izdana su u 200-tinjak milijuna primjeraka. Mnoge poznate osobe čitale su Karla Maya, osobito u mladim danima.
Primjerice, Albert Einstein bio je veliki ljubitelj njegovih djela, a obožavao ga je čitati i Adolf Hitler. U knjizi Mein Kampf pokušao je Hitler opravdati pad svojih školskih ocjena fascinacijom Mayevim knjigama.
Najpoznatiji romani su mu: Sin lovca na medvjede (Der Sohn des Bärenjägers, 1887), Sablast Llana Estacada (Der Geist des Llano Estacado, 1888), U balkanskim gudurama (In den Schluchten von Balkan, 1888), Kroz pustinju (Durch die Wüste, 1892), Winnetou (I–III, 1893–1910), Blago u Srebrnom jezeru (Der Schatz im Silbersee, 1894), Old Surehand (I–III, 1894–96), U carstvu srebrnog lava (Im Reiche des silbernen Löwen, 1898).
Karl May umro je 30. ožujka 1912. u Radebeulu, u svojoj rodnoj Saskoj. Ondje danas postoji muzej posvećen njemu.