2. veljače 1924.
99. godina od smrti Alekse Šantića
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Na današnji dan, 2. veljače 1924. godine, preminuo je Aleksa Šantić, od tada neizlječive bolesti, tuberkuloze.
Šantić, jedan od važnijih simbola grada na Neretvi, kojem je nedavno vraćen i ostatak ulice koju je izgubio nakon rata, rođen je rođen je 27. svibnja 1868. godine u Mostaru u kojem je proveo veći dio svojeg života.
Šantić je bio je jedan od osnivača kulturnog lista "Zora", kao i predsjednik Srpskog pjevačkog društva "Gusle". Tu je upoznao i družio se sa poznatim pjesnicima tog doba: Svetozarom Ćorovićem, Jovanom Dučićem, Osmanom Ðikićem...
Šantić se smatra jednim od najvećih pjesnika s prijelaza dvaju stoljeća, a njegove pjesme su nezaboravne i vječita inspiracija. Aleksa Šantić je svoju punu pjesničku zrelost doživio između 1905. i 1910. godine, a njegov književni opus mogao bi se podijeliti u dvije cjeline, koje nisu nužno potpuno razdvojene – pjesme o ljubavi prema ženi, čežnji i sjeti i pjesme o ljubavi prema narodu.
Godine 1903. u časopisu „Kolo“ objavljena je Šantićeva pjesma „Emina“ koja se smatra jednom od najljepših ljubavnih pjesama s početka 20. stoljeća. Pjesma je navodno posvećena Emini Sefić, kćerki mostarskog imama. Iako je Emina u vreme kad je pjesma nastala imala desetak godina, vjeruje se da je Aleksa svoje najljepše stihove posvetio upravo mladoj imamovoj kćerki.
S druge strane, neki povjesničari kažu da je Emina bila Šantićeva utopija, te da nikad nije sreo mladu Mostarku, a da je u stihovima opisao idealnu ženu.
Hrvatsko narodno kazalište Mostar povodom godišnjice smrti Aleksa Šantić će u četvrtak, 2. veljače izvesti predstavu "Noć s Aleksom".