Vjersko i kulturno bogatstvo
Muzej manastira Žitomislić kod Mostara jedna je od tri najznačajnije zbirke ikona u BiH
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Muzej manastira Žitomislić prava je povijesna škrinja u kojoj se čuvaju vrijedni eksponati, među kojima valja posebno izdvojiti knjigu iz 14. stoljeća.
Njezino postojanje govori u prilog tome kako je i manastir Žitomislić znatno stariji od 1566. godine koja se obično uzima za godinu njegova osnutka.
Kako je izjavio iguman i arhimandrit manastira Žitomislić Danilo Pavlović, muzej je otvoren 7. travnja 2019. godine, a prije dvije i pol godine je registriran kao Fondacija Muzej Žitomislić, koju financira Grad Mostar.
Kulturni događaji i izložbe
Za vrijeme rata manastirsku riznicu su spasile monahinje ovog manastira, koje su stare vrijedne predmete prenijele u Srbiju.
Nakon toga, ikone su bile restaurirane i potom vraćene u eparhiju.
"Muzej Žitomislić, pored toga što ima stalni postav umjetnina koje se u njemu čuvaju, bar jednom mjesečno ima i neki događaj iz oblasti kulture s tendencijom promicanja interkulturalnog dijaloga", kazao je iguman Danilo.
Muzej radi s kulturnim institucijama druga dva naroda u BiH, kao i onima u Hrvatskoj i Crnoj Gori, a svakako postoji namjera i dodatne suradnje s muzejima iz susjedne Srbije pa i šire.
Iguman Danilo Pavlović potvrdio je za Bljesak.info i to kako je prošle godine muzej imao čak 24 kulturna događaja, a riječ je o izložbama slika suvremenih umjetnika, potom Bijenale crnogorskih suvremenih umjetnika, kao i mnogi drugi značajni događaji.
Rad s djecom
Također, prošle godine po prvi put u muzeju je odigrana i kazališna predstava "Partija remija" Bosanskog narodnog pozorišta iz Zenice, a organizirani su, pored ostalog i mnogi okrugli stolovi i književne večeri.
Poseban aspekt rada ovog muzeja je rad s domom za nezbrinutu djecu i rad s djecom ometenom u razvoju, kazao je iguman Danilo.
Muzej je inače jedna od tri najznačajnije zbirke ikona u Bosni i Hercegovini, o čemu se vrlo malo zna.
Osim ove, u BiH postoji i velika zbirka ikona Tuzli, točnije u eparhiji Zvorničko-tuzlanskoj, a druga se nalazi u staroj crkvi u Sarajevu gdje postoji muzej.
Najstarija rukopisna knjiga koja se nalazi u muzeju manastira Žitomislić je ona iz 14. stoljeća.
"To je dokaz kako su se žitomislićki monasi bavili prepisivanjem knjiga, a riječ je o bogoslužbenoj knjizi iz 14. stoljeća", potvrdio nam je Iguman Danilo.
Najpoznatiji artefakt muzeja su carske dveri majstora Radula iz 1676. godine, rađene tehnikom duboreza i kasnije dodatnom pozlatom.
Na njima su mali prikazi kralja Davida i Solomona, a u donjem dijelu vrata, s lijeve strane imamo arhanđela Gabriela, a s desne presvetu Bogorodicu, odnosno prikaz Blagovještenja presvete Bogorodice kome je Manastir Žitomislić i posvećen.
Suvenirnica manastira Žitomislić
U sklopu manastira Žitomislić u kompleksu iznad muzeja nalazi se i bogato opremljena suvenirnica. U njoj se može naći mnoštvo lijepo izrađenih pravoslavnih ikona, svijeća, križeva, kandila kao i raznih drugih predmeta i suvenira. Također na policama u suvenirnici možete naći i vino i rakiju koji se proizvode u manastiru. Tu je i vrlo kvalitetan i zdrav džem od mandarina i dunja, a na posebnoj polici nalaze se kreme i melemi za razne tegobe.
Iznimno je zanimljiva i atraktivna majica u različitim bojama na kojoj se nalazi crtež manastira Žitomislić s "krivom palmom" simbolom manastira koja se nalazi u dvorištu.