Bh. aktivistica
Ajni Jusić posebna nagrada Njemačke i Francuske za borbu za ljudska prava
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Veleposlanstva Njemačke i Francuske u Sarajevu imale su veliko zadovoljstvo da, na svečanosti u francuskoj rezidenciji u ponedjeljak, 13. prosinca , odaju priznanje Ajni Jusić, bh. aktivistici za ljudska prava, za odlučujuću ulogu koju ima u obrani i promociji ljudskih prava u Bosni i Hercegovini i šire, a posebno kroz aktivnosti njenog udruženja "Zaboravljena djeca rata", priopćeno je.
Promoviranje i zaštita ljudskih prava u svijetu, prioritetni je cilj vanjske politike Njemačke i Francuske. Osnovana 2016. godine, francusko-njemačka nagrada za ljudska prava i vladavinu prava ima za cilj jačanje i unapređenje posvećenosti i saradnje ovih zemalja u navedenoj oblasti. To im omogućava da istaknu i podrže rad branitelja ljudskih prava.
Među prijedlozima koje su poslala veleposlanstva iz cijelog svijeta, odabrano je samo petnaest dobitnika, među kojima je i prijedlog za Bosnu i Hercegovinu.
Ajna Jusić je od malih nogu pokazala građansku i društvenu posvećenost, a istaknula se u mnogim oblastima promovisanja ravnopravnosti žena i muškaraca, borbe protiv svih oblika diskriminacije (npr. inicijativom "Znak znanja" koja omogućuje gluhim i nagluhim osobama inkluzivnu nastavu), a posebno baveći se, po prvi put, situacijom djece rođene nakon ratnih silovanja u Bosni i Hercegovini.
Iako je 31. listopada obilježena 21. godišnjica Rezolucije 1325, žene i djevojke su i dalje žrtve rodno zasnovanog nasilja tijekom i nakon oružanih sukoba. One su silovane, mučene, otimane, ponižavane, a mnoge od njih su marginalizirane nakon sukoba jer su bile seksualno zlostavljane ili su zatrudnjele.
Njena ekselencija Christine Toudic, francuska veleposlanica u Bosni i Hercegovini: ''To je teška tema, ali Ajna Jusić se bori da razbije tabu koji je okružuje i da unaprijedi prava žrtava na bh. sceni. Njen angažman je uspio da, prije svega kroz nagrađivanu predstavu i brojne javne nastupe, skrene pažnju na specifične psihičke poteškoće i prenošenje trauma, kao i na svakodnevne diskriminacije izrazito patrijarhalnog društva zbog kojeg trpe ova "nevidljiva djeca" sa nesigurnim statusom. Čast mi je što sam u ime Francuske mogla odati priznanje ovoj izuzetnoj mladoj ženi''.
Njena ekselencija gospođa Uebber, njemačka veleposlanica u Bosni i Hercegovini rekla je: ''Ajna Jusić se neumorno bori da se djeca rođena nakon silovanja smatraju civilnim žrtvama rata. Bori se protiv stigme nametnute majkama i djeci i daje glas ne samo onima koji su pogođeni u Bosni i Hercegovini, već i svoj djeci koja dijele istu sudbinu. Ona ide dalje hrabro i tvrdoglavo odbija da u svom angažmanu pravi razliku između nacionalnosti i religija. Zbog toga zaslužuje priznanje svih nas. "