O čemu se točno radi?
Ako ne znate kad ste zadnji put bili sretni, oprostite se od ovih 8 navika
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Velika je razlika između osjećaja istinske sreće i prolaska kroz sretne trenutke. Pitate se što čini tu razliku? Uglavnom navike, prenosi Hack Spirit.
Kad zapnete u obrascima ponašanja koji vam ne služe, sreća se može činiti nedostižnom. Možda čak i ne shvaćate što vas sputava. Kao netko tko je bio tamo i izašao s druge strane, mogu vam reći da se često radi o prepuštanju. Oslobodite se navika koje vas opterećuju.
U ovom ću članku podijeliti neke od navika koje bi mogle stajati između vas i vaše sreće. I zapamtite, na vama je da se oprostite od njih.
1. Život u prošlosti ili budućnosti
Mnogi od nas su krivi za to - zadržavajući se na prošlim pogreškama ili neprestano brinući o budućim neizvjesnostima. Kao stručnjak za svjesnost, mogu vam reći da je praksa prisutnosti moćan alat za sreću. Međutim, navika življenja bilo gdje osim sadašnjeg trenutka je uobičajena, a to je kradljivac sreće.
Život u prošlosti donosi žaljenje i sram, dok opsjednutost budućnošću rađa anksioznost i strah. Nijedno stanje vam ne dopušta da u potpunosti iskusite radost i mir koji su dostupni u sadašnjem trenutku.
Zapamtite, prošlost se već dogodila i budućnost nije zajamčena. Sve što uistinu imamo je upravo sada. Ako se čvrsto držite ove navike, možda je vrijeme da joj kažete zbogom. Prihvatite svjesnost i počnite živjeti sada. Nije uvijek lako, ali to je vrijedno putovanje za vašu sreću.
2. Potraga za savršenstvom
Mnogi od nas, uključujući i mene, upali su u zamku jurnjave za savršenstvom. Vjerujemo da će nas sreća slijediti ako samo uspijemo sve napraviti "kako treba".
Ali evo istine: savršenstvo je iluzija.
Budistički redovnik i majstor svjesnosti, Thich Nhat Hanh, rekao je to najbolje: "Sadašnji trenutak ispunjen je radošću i srećom. Ako budete pažljivi, vidjet ćete."
Težnja za savršenstvom odvraća nas od sreće koja je već prisutna u našim životima. Također nas priprema za stalno razočarenje, budući da savršen trenutak ili postignuće koje čekamo nikada ne dolazi.
Odreći se potrebe da stvari budu savršene ne znači pristati na manje. To znači cijeniti ono što jest, u svoj njegovoj nesavršenoj slavi. Zato recite zbogom potrazi za savršenstvom i pozdravite radost sadašnjeg trenutka.
Pročitajte još
3. Zanemarivanje prolaznosti života
Jedna od najvećih prepreka sreći je ignoriranje temeljne istine o prolaznosti. Budistička učenja nam govore da je sve u životu prolazno i da se stalno mijenja. To uključuje naše osjećaje, misli, tijela, pa čak i naš osjećaj za sebe.
Ipak, često se držimo želje za postojanošću. Opiremo se promjenama, bojimo se gubitka i žudimo za sigurnošću u svijetu koji je sam po sebi neizvjestan. Ovaj otpor stvarnosti prolaznosti, može donijeti mnogo patnje i lišiti nas sreće.
Istina je da kada u potpunosti prihvatimo činjenicu da se sve mijenja, počinjemo dublje cijeniti svaki trenutak. Postajemo prisutniji i zahvalniji za ono što trenutno imamo.
4. Zanemarivanje brige o sebi
U našim užurbanim životima lako je tuđe potrebe staviti ispred svojih. Ali zanemarivanje brige o sebi siguran je način da iscrpite svoju sreću. Iz prazne šalice se ne toči, kako izreka kaže.
Prakticiranje svjesnosti ne znači samo biti prisutan u trenutku. Također se radi o tome da budemo prisutni sami sa sobom, priznajemo svoje potrebe i poduzimamo korake da ih zadovoljimo.
Briga o sebi nije sebična. Ona je potrebna. Radi se o konzumaciji zdrave hrane, dovoljno sna, aktivnom životu i pronalaženju vremena za aktivnosti koje vam donose radost. Dajte prioritet brizi o sebi i gledajte kako vam raste razina sreće.
5. Vezivanje za ego
Svi mi imamo ego. To je onaj dio nas koji želi biti u pravu, želi pobijediti i stalno se uspoređuje s drugim. Na svom osobnom putovanju i kroz opsežna istraživanja za moju knjigu "Skrivene tajne budizma: Kako živjeti s maksimalnim utjecajem i minimalnim egom", otkrio sam da vezanje za ego često stoji na putu istinske sreće.
Ego se hrani usporedbom i natjecanjem. Ali sreća nije natjecanje. Ne radi se o tome da budete bolji od drugih ili da imate više. Prava sreća dolazi iz unutarnjeg mira, suosjećanja i življenja u skladu sa svojim vrijednostima – a ne iz hranjenja vašeg ega.
6. Nedostatak zahvalnosti
Zahvalnost je moćna sila, ali je mnogi od nas često zanemaruju. U svijetu mindfulnessa i budizma, zahvalnost zauzima posebno mjesto. Na to se gleda kao na izravan put do njegovanja sreće i zadovoljstva.
Ipak, mnogi od nas previše su zaokupljeni onim što nam nedostaje, što želimo sljedeće ili onime što drugi imaju, a mi nemamo. Ovaj fokus na nedostatak umjesto na obilje, može dovesti do osjećaja nezadovoljstva i nesreće.
Zahvalnost pomiče naš fokus s onoga što nam nedostaje u životu, na uvažavanje onoga što već imamo. Radi se o priznavanju dobra u našim životima i prepoznavanju da je izvor te dobrote često izvan nas samih.
Ako nemate naviku redovito prakticirati zahvalnost, možda je vrijeme da počnete. Zahvalnost nije dobra samo za vašu sreću – dobra je i za vaše cjelokupno mentalno zdravlje.
Pročitajte još
7. Dopuštanje da negativnosti dominira
Svi mi imamo mali glas u glavi, onaj koji se javlja s neželjenim komentarima i osudama. Nažalost, ovaj glas često naginje negativnosti. Negativni samogovor može biti nevjerojatno štetan, ispunjavajući naše umove sumnjama, strahovima i kritiziranjem. To je navika koja može uvelike umanjiti našu sreću.
Stvarnost je takva da naše misli nisu uvijek istinite. Često su iskrivljene našim predrasudama, strahovima i nesigurnostima. Ako se neprestano grdite ili sumnjate u svoju vrijednost, vrijeme je da se počnete boriti protiv tog negativnog govora o sebi.
Upamtite, vi niste svoje misli. Imate moć promijeniti svoj unutarnji glas i potaknuti bolji odnos prema sebi.
8. Pretrpavanje vašeg rasporeda
U našoj kulturi poslovnih obaveza, lako je misliti da su gusti rasporedi ključ uspjeha i sreće. Ali u stvarnosti to često dovodi do stresa i izgaranja. Osvještavanje nas uči vrijednosti tišine i prisutnosti. Podsjeća nas da stalna jurnjava s jednog zadatka na drugi ostavlja malo mjesta za odmor, razmišljanje i istinski užitak.
Suprotno poznatom mišljenju, više nije uvijek i bolje. Produktivnost nije samo učiniti više; radi se o činjenju onoga što je važno.
Ako vam je raspored pretrpan i stalno se osjećate užurbano, možda je vrijeme da sve ponovno procijenite. Pojednostavite svoj raspored, odvojite vrijeme za odmor i razmišljanje te dajte prioritet zadacima koji su uistinu u skladu s vašim vrijednostima i donose vam radost.
Odricanje od navika koje ne služe vašoj sreći nije proces koji se događa preko noći. Potrebno je vrijeme, strpljenje i samoosjećanje. Ali svaki mali korak koji napravite, približava vas životu veće radosti i ispunjenja.