Misterij
Evo što se zna (i ne zna) o Bermudskom trokutu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Ljudi već godinama pokušavaju riješiti "misterij" Bermudskog trokuta, prenosi Brittanica. Evo što znamo (i što ne znamo) o Bermudskom trokutu.
Što se zna o Bermudskom trokutu:
Bermudski trokut je područje sjevernog Atlantskog oceana (otprilike) omeđeno jugoistočnom obalom SAD-a, Bermudama i otocima Velikih Antila (Kuba, Hispaniola, Jamajka i Portoriko) .
Točne granice Bermudskog trokuta nisu univerzalno dogovorene. Približne ukupne površine kreću se između 1.300.000 i 3.900.000 četvornih kilometara. Prema svim aproksimacijama, regija ima nejasni trokutasti oblik.
Bermudski trokut se ne pojavljuje ni na jednoj karti svijeta, a Američki odbor za geografska imena ne priznaje Bermudski trokut kao službenu regiju Atlantskog oceana.
Iako izvješća o neobjašnjivim događajima u regiji datiraju iz sredine 19. stoljeća, izraz "Bermudski trokut" nije ušao u upotrebu sve do 1964. Izraz se prvi put pojavio u tisku u članku časopisa Pulp Vincenta Gaddisa, koji je upotrijebio izraz kojim opisuje trokutastu regiju "koja je uništila stotine brodova i zrakoplova bez traga".
Unatoč svojoj reputaciji, Bermudski trokut nema visoku učestalost nestanaka. Nestanci se ne događaju s većom učestalošću u Bermudskom trokutu nego u bilo kojoj drugoj usporedivoj regiji Atlantskog oceana.
Najmanje dva incidenta u regiji uključivala su američku vojnu letjelicu. U ožujku 1918. Colier USS Cyclops, na putu za Baltimore, Maryland, iz Brazila, nestao je unutar Bermudskog trokuta. Nije dano objašnjenje za njegov nestanak, a olupina nije pronađena. Nekih 27 godina kasnije, eskadrila bombardera (zajednički poznata kao let 19) pod američkim poručnikom. Charles Carroll Taylor nestao je u zračnom prostoru iznad Bermudskog trokuta. Kao i u incidentu s Cyclopsom, objašnjenje nije dano niti je pronađena nikakva olupina.
Charles Berlitz popularizirao je legendu o Bermudskom trokutu u svojoj bestseler knjizi Bermudski trokut (1974.). Berlitz je u knjizi tvrdio da je legendarni izgubljeni otok Atlantida umiješan u nestanke.
Godine 2013. Svjetska zaklada za prirodu (WWF) provela je iscrpno istraživanje pomorskih plovnih putova i utvrdila da Bermudski trokut nije jedno od 10 najopasnijih svjetskih vodenih tijela za plovidbu.
Bermudski trokut svakodnevno održava gust promet, kako morem tako i zrakom, te je jedan od najprometnijih brodskih puteva na svijetu.
Agonijska linija ponekad prolazi kroz Bermudski trokut, uključujući razdoblje u ranom 20. stoljeću. Agonijska linija je mjesto na Zemljinoj površini gdje se pravi sjever i magnetski sjever poklapaju i nema potrebe za računanjem magnetske deklinacije na kompasu.
Bermudski trokut podložan je čestim tropskim olujama i uraganima.
Golfska struja — snažna oceanska struja za koju se zna da uzrokuje oštre promjene lokalnog vremena — prolazi kroz Bermudski trokut.
Najdublja točka u Atlantskom oceanu, Milwaukee Depth, nalazi se u Bermudskom trokutu. Portorikanski rov doseže dubinu od 8 380 metara na dubini Milwaukeeja.
Što se ne zna o Bermudskom trokutu:
Točan broj brodova i zrakoplova koji su nestali u Bermudskom trokutu nije poznat. Najčešća procjena je oko 50 brodova i 20 zrakoplova.
Olupine mnogih brodova i zrakoplova koji su prijavljeni kao nestali u regiji nisu pronađene.
Nije poznato jesu li nestanci u Bermudskom trokutu posljedica ljudske pogreške ili vremenskih pojava.