Jovanka Broz
Navršilo se 100 godina od rođenja najpoznatije prve dame Balkana
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Jovanka Broz, nekadašnja prva dama Jugoslavije, rođena je 7. prosinca 1924. u Pećanima blizu Udbine, a njezina je obitelj izbjegla u Srbiju 1941. pod progonom Ustaša koji su u konačnici spalili njezinu rodnu kuću.
Jovanka Budisavljević Broz bila je jugoslavenska partizanka i žena bivšeg predsjednika SFRJ Josipa Broza Tita.
S Titom je bila u braku od 1952. godine do njegove smrti 1980. godine. Iz ugledne je ličke obitelji Budisavljević. Imala je čin potpukovnice JNA.
Tijekom cijelog braka intrigama i zakulisnim igrama najbliži Titovi suradnici nastojali su razvrgnuti taj brak. Do poništenja braka nije im uspjelo doći, ali su ih uspjeli razdvojiti nekoliko godina prije njegove smrti. Na tome je prvo radio Aleksandar Ranković uz pomoć Stane Dolanca.
Nakon Titove smrti ostatak života provodi u jednom stanu u Beogradu u izolaciji, i pod budnim okom tajne policije.
Uvijek uz Tita
Jovanka Budisavljević je sa samo 17 godina postala partizanka, a već 1945. postala je i pomoćnica partizanskog vođe Tita.
Maršalu je pomagala u njegovom domaćinstvu, održavala mu je uniformu čistom i kuhala mu, a nakon što je Titu preminula njegova velika ljubav Davorjanka Paunović, Jovanka mu je postala osobnom tajnicom – te ga ubrzo zavela.
Prema povjesničarima, odnos Tita i Jovanke u početku je bio obilježen teškoćama. Ona je bila znatno mlađa, on puno iskusniji te je još patio za bivšom ljubavi, a Jovanka se nije znala nositi ni s pritiskom veze s tako moćnim muškarcem.
Ubrzo je postalo jasno da će Jovanka morati staviti po strani sve svoje osjećaje i razmišljanja ako želi ostati s Titom. Nakon što su i službeno postali par, Jovanka se više nikada nije pojavljivala u javnosti bez Tita te mu je neprestano morala biti na usluzi. Mnogo je puta navodno morala stajati u hodniku pred sobama u kojima bi ona imao sastanke, samo za slučaj da je naglo zatreba.
Omražena i osiromašena
Mnogi su zbog njezine ekstremne bliskosti s Titom Jovanku mrzili te su je nazivali sponzorušom, spletkaricom i ženom opsjednutom moći. Zapravo se sve do danas ne zna točan datum Titovog i Jovankinog vjenčanja. Ono se zbilo na tajnoj, intimnoj ceremoniji vjerojatno 1951. ili 1952.
Prema pričanjima povjesničara, razni su političari i Titovi suradnici željeli okrenuti njihovog vođu protiv Jovanke te su mu punili glavu pričamo o tome da ga je ona izdala. To je narušilo odnos para te je tako Maršal napustio njihov zajednički dom. Živjeli su odvojeno od 1977. do njegove smrti 1980.
Nakon Titove smrti Jovanka je ostala živjeti u Beogradu, sva imovina joj je oduzeta, a policija ju je neprestano nadzirala pa je tako svoje posljednje godine života provela u svojevrsnom kućnom pritvoru.
Osiromašena i ocrnjena kao bivša Prva dama Jugoslavije, umrla je u bijedi od srčanog udara 20. listopada 2013. u dobi od 88 godina.
Praktički 30 godina života živjela je pravi pakao siromaštva. Na kraju su je ipak pokopali uz supruga u Kući cvijeća u Beogradu, a zanimljivo je da joj prije smrti nisu dali ni da posjeti Titov grob.
Na kraju se povjesničari slažu da je Jovanka provela život služeći svom suprugu u svakom smislu te da je zapravo njezina sudbina duboko nesretna. Ocrnjena je u javnosti, a za svoju službu nikada nije dobila nikakve zasluge.
Inače je Tito imao ukupno četiri braka. Svaki od njih bio je nesretan na svoj način.
Titove žene
Ruskinja Pelagija Denisovna Belousova bila je prva Titova supruga. Vjenčali su se 1919. godine kada ona još nije bila ni blizu punoljetnosti, nakon čega odlaze u Hrvatsku gdje Pelagija rađa troje djece, od kojih je preživio samo Žarko.
Godine 1928. ona se sa Žarkom vraća u Sovjetski Savez uz pomoć Titovog prijatelja Miroslava Krleže, a nakon što je Tito osuđen na višegodišnji zatvor zbog komunističkih aktivnosti.
Razvodi se od Tita o čemu ga je obavijestila tek pismom. Tito preuzima brigu o sinu 1936. godine, kada je na poziv Kominterne došao u Moskvu. Pelagija je umrla u Moskvi 1967.godine.
Dvadeset godina mlađom njemačkom komunisticom Annom Köenig oženio se 1936.godine. Godinu dana kasnije Anna je strijeljana u moskovskom zatvoru Lubjanka nakon što ju je Staljinova tajna policija optužila da je njemački špijun.
Sljedeća gospođa Broz bila je Herta Haas, bogata slovenska Židovka. S Titom se upoznala 1937.godine u Parizu kada je kao kurirka iz Zagreba u francusku prijestolnicu donijela falsificirane putovnice za španjolske vojnike. Ipak vezu su započeli tek nakon dvije godine i ubrzo su se vjenčali u Zagrebu.
Nedugo zatim, Tito po zadatku odlazi u Beograd gdje započinje vezu s Davorjankom Paunović, zbog koje ostavlja trudnu suprugu.
Ova, više od dvije decenije mlađa, Titova ljubavnica i jedina žena za koju je on navodno rekao 'Ja bez nje ne mogu', prošla je s njim cijelu NOB epopeju što se odrazilo na njeno zdravlje. Umrla je od tuberkuloze pred sam kraj rata. (Izvor: Story)