Narodni lijek
Ovaj čaj čini čuda za vaš probavni sustav
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Zdravlje vam je narušeno i patite od anemije?
Usto imate i probavnih i urinarnih tegoba?
Skloni ste i upalama desni?
Postoji jedna biljka koja može unaprijediti vaše zdravlje te vam pomoći kod svih navedenih tegoba.
Vodeni božur
Radi se o iđirotu (lat. Acorus calamus), koji je u narodu poznat i pod nazivima vodeni božur, mirišljavi šaš i sabljar, piše Alternativa za vas.
Ova široko rasprostranjena biljka koja se danas može naći oko močvara, rijeka i potoka već je tisućama godina cijenjena na području Dalekog istoka i Indije, gdje i najbolje uspijeva.
Iđirot cvate od lipnja do kolovoza, a može narasti do otprilike metar visine. Njegovi podanci nalaze se na dugom horizontalnom korijenu i vrlo su razgranati te iz njih rastu dugi kopljasti listovi. U proljeće ili kasnu jesen oni se sabiru te se od njih radi ljekoviti čaj.
U narodnoj medicini iđirot (njegovi podanci, korijen i listovi) najčešće se koristio kao prirodna pomoć kod grčeva, bronhitisa, kašlja i povišene temperature, zatim kod bolnih zglobova te oslabljenog pamćenja i koncentracije.
Primjenjivao se i u obliku kupelji kod raznih vrsta slabosti, a njegovo je ulje i dobar prirodni insekticid. Ova biljka ima protuupalno, antimikrobno, antireumatsko i diuretsko djelovanje.
Od iđirota se izrađuju i vino i ljekovita tinktura, koja se primjenjuje kao pomoć u ublažavanju bolova kod reume i artritisa.
Zahvaljujući iznimnom aromatičnom mirisu, iđirot se može koristiti i u kuhinji, primjerice kao zamjena za cimet.
Čaj od iđirota – priprema:
Kod crijevnih i želučanih tegoba
U 2,5 dl hladne vode dodajte 1 žličicu sušenog korijena iđirota pa ostavite da odstoji tijekom noći (od 8 do 12 sati). Sutradan procijedite i malo zagrijte pa pijte u malim gutljajima prije i poslije obroka.
Za bolje mokrenje
Pomiješajte po 25 g korijena iđirota, metvice i peršinova lista. Zakuhajte pola litre vode pa u kipuću vodu dodajte 3 žlice ove čajne mješavine. Poklopite i ostavite da odstoji oko 2 sata. Potom procijedite i pijte triput dnevno, najbolje prije obroka.
Protiv upale desni
Jednu žličicu korijena stavite u hladnu vodu pa ostavite da odstoji 6 do 8 sati. Možete pripremiti i drugu varijantu: stavite iđirot u kipuću vodu pa ostavite da odstoji 5 minuta. Potom čaj procijedite pa ga koristite za ispiranje usne šupljine.
Dobrobiti čaja od iđirota:
1. Pomaže kod želučanih i probavnih tegoba
Zahvaljujući sastojcima kao što su azaron i gorki akoron, čaj od iđirota može olakšati probleme sa želucem i crijevima. Ova biljka, koja se smatra pravim tonikom za probavu, smanjuje stvaranje plinova te pomaže normalizaciji lučenja žuči.
Također, potiče želučanih sokova te olakšava probavu. Preporučuje se osobama koje pate od oslabljenog teka, kao i onima koji boluju od gastritisa ili čira na želucu.
2. Potiče mokrenje i ublažava probleme urinarnog sustava
Iđirot ima svojstva diuretika, stoga je odličan za sve one koji imaju problema s otežanim mokrenjem. Odlična ideja je kombinirati ga s peršinom, koji također potiče mokrenje.
Ova biljka pokazala se djelotvornom i za izbacivanje manjih bubrežnih kamenaca.
3. Pomaže kod slabokrvnosti i lupanja srca
Ova biljka iz porodice šaša pomaže kod osjećaja slabosti te snaži krv. Osim što možete pripremati čaj od iđirota, možete ga dodavati i u kupku.
Poznato je i da čaj od iđirota djeluje sedativno te pomaže kod lupanja srca i napetosti.
4. Ublažava upale u usnoj šupljini i probleme s desnima
Čaj od iđirota možete si pripremati i za ispiranje usne šupljine i desni, osobito ako ste skloni upalnim procesima.
Nekada se sam korijen iđirota žvakao, dok se danas njegove iscrpine dodaju zubnim pastama.
5. Poboljšava koncentraciju i pamćenje
Iđirot je oduvijek bio poznat kao stimulans koji potiče rad mozga i koji pomaže kod oslabljenog pamćenja. Takav učinak ima i zahvaljujući jodu koji ga sadrži.
Ova moćna biljka se u narodu koristi i kao pomoć kod glavobolje.