Prijedlog do 20%

Površina zaštićenih područja u BiH iznosi 2,28 posto

U BiH su pokrenute aktivnosti koje vode do uspostavljanja novih zaštićenih područja i na izradi valorizacijskih studija za odabrana područja koja su predložena za zaštitu.
Lifestyle / Flash | 20. 05. 2019. u 16:02 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Trenutna površina zaštićenih područja u cijeloj BiH iznosi 2,28 posto, za Federaciju BiH 3,24 posto, a za Republiku Srpsku 1,28 posto, dok je prostorno planskom dokumentacijom predloženo da se zaštiti od 15 do 20 posto površine u oba entiteta, priopćeno je iz Federalnog ministarstva okoliša i turizma povodom Međunarodnog dana biološke raznolikosti.  

Taj dan se obilježava 22. svibnja prema odluci Ujedinjenih naroda u cilju podsjećanja na dan usvajanja Konvencije o biološkoj raznolikosti 1992. godine u Nairobiju. 

Konvencija ujedno predstavlja najznačajniji međunarodni dokument kojim se države članice, među kojima je i Bosna i Hercegovina, obavezuju na zaštitu i očuvanje svih oblika života na Zemlji uzimajući u obzir održivo korištenje komponenti biološke raznolikosti i adekvatnu raspodjelu dobrobiti korištenja genetskih resursa. 

Bosna i Hercegovina je 2002. godine ratificirala Konvenciju o biološkoj raznolikosti i postala punopravna članica Konvencije poštujući sve obaveze prema istoj. 

Federalno ministarstvo okoliša i turizma je ispred Bosne i Hercegovine nacionalna fokalna institucija (National Focal Point - NFP) koja od ratifikacije Konvencije do danas koordinira i ispunjava obaveze prema Konvenciji. 

Kartagena protokol o biosigurnosti je ratificiran 2009. godine kao jedan od provedbenih mehanizama Konvencije o biološkoj raznolikosti. Nagoja protokol ili Protokol o pristupu genetskim resursima i koristima koje proizilaze iz njihovog korištenja Bosna i Hercegovina još nije ratificirala, ali su u tijeku pripremne aktivnosti. 

U prošloj godini je obilježen jubilej Konvencije (25 godina), dok se u sljedećoj godini navršava desetljeće provođenja mjera i aktivnosti za dostizanje strateških ciljeva do 2020. godine. 

Pristupanjem Konvenciji o biološkoj raznolikosti Bosna i Hercegovina se obvezala na periodično izvještavanje. Izvještajima prema Konvenciji se procjenjuju nacionalne mjere preduzete za implementiranje Konvencije, kao i efektivnost aktivnosti za postizanje ciljeva Konvencije. 

Do danas, Bosna i Hercegovina je predala ukupno pet nacionalnih izvještaja i ažurirala Strategiju i akcijski plan za biološku raznolikost, a u tijeku je finalizacija Šestog Nacionalnog Izvještaja prema Konvenciji o biološkoj raznolikosti. 

U BiH su pokrenute aktivnosti koje vode do uspostavljanja novih zaštićenih područja i na izradi valorizacijskih studija za odabrana područja koja su predložena za zaštitu. 

Naime prilikom ovih istraživanja utvrdit će se diverzitet flore i faune, kao i specifičnosti određenih područja, te će biti pripremljena dokumentacija za procedure proglašenja novih zaštićenih područja, priopćeno je iz tog ministarstva. 

Kopirati
Drag cursor here to close