Slažete li se?
U ovih 6 situacija u životu biste uvijek trebali šutjeti
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Kada vam je prosudba pomućena
Prvi trenutak kada biste se trebali suzdržati od govora je kada imate poteškoća s jasnim razmišljanjem. To može biti iz raznih razloga. Možda ste umorni, pod utjecajem, ljuti ili tjeskobni, prenosi LinkedIn. U tim je slučajevima bolje pričekati nekoliko trenutaka prije nego što progovorite.
Ako to ne učinite, mogli biste reći nešto zbog čega ćete kasnije požaliti. O tome možete razgovarati kasnije ako svojim idejama date vremena da se razviju i dalje razmišljate na isti način. Ali ne kada ste emocionalno ili na neki drugi način sputani.
Kada će vaše riječi nanijeti štetu
Drugi slučaj u kojem biste se trebali suzdržati od govora je kada je vjerojatnije da će vaše riječi biti štetne nego korisne.
Naravno, postoje trenuci kada drugi trebaju čuti istinu, koliko god neugodna bila, ali ti su slučajevi rijetki. Razmislite hoće li riječi koje ćete izgovoriti biti korisne ili djelujete tako da naškodite drugoj osobi.
Kada je vaše stajalište nebitno
Kada je vaše mišljenje nevažno, trebali biste se suzdržati od izlaganja. Prihvatiti i priznati nije lako. Kada ne znate dovoljno o problemu ili vaše mišljenje nema utjecaja na druge, često je najbolje šutjeti jednostavno zato što je to najmudrije.
Kada nema dovoljno dokaza
Naravno, u nekim slučajevima imamo pravo postavljati hipoteze i govoriti čak i ako nemamo dokaza. To, međutim, nije uvijek slučaj. Kada razgovaramo o nečemu što će vjerojatno imati značajan utjecaj na drugu osobu, poput njezine fizičke i emocionalne dobrobiti, ne bismo trebali iznositi nesigurne činjenice.
Glasina je prihvatljiva u nekim okolnostima, ali ako naša rekla-kazala ima potencijal utjecati na važnu odluku, trebali bismo se suzdržati od govora.
Kada je rečeno da se nešto ne spominje
Poticanje na šutnju može biti teže za ego nego shvaćanje da vaše ogovaranje nije beznačajno. Iako želite nekome nešto reći, pokušajte se oduprijeti porivu jer takve stvari nikad ne završe kako treba. Umjesto toga saslušajte drugu stranu i nastavite sa svojim životom bez miješanja u tuđi.
Kad nemate što za reći
Samo zato što se osjećate prisiljenim uključiti u nešto ne znači da biste trebali. Umjesto toga, možete se složiti s onim što je netko drugi rekao. Može biti teško reći da nemate što dodati. Dopustite sebi da priznate kada nemate što reći radije nego da kažete nešto što ne želite.