Evo što znanost kaže

Znate li zašto je more slano?

Morska voda je poznata po tome što je prilično slana.
Lifestyle / Flash | 05. 08. 2024. u 08:32 Bljesak.info | M.K.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Sol u moru ili salinitet oceana uglavnom je uzrokovan kišom koja ispire mineralne ione s kopna u vodu, prenosi Natural History Museum

Ugljični dioksid u zraku se otapa u kišnicu, čineći je lagano kiselom. Kad kiša padne, stvara vremenske prilike zbog kojih se sa stijena oslobađaju mineralne soli koje se razdvajaju u ione. Ti se ioni prenose s vodom koja otiče i na kraju dospijevaju u ocean.

Natrij i klorid, glavni sastojci vrste soli koja se koristi u kuhanju, čine preko 90 % svih iona koji se nalaze u morskoj vodi. Otprilike 3,5 % težine morske vode dolazi od otopljenih soli.

Neke mineralne ione koriste morske životinje i biljke, uklanjajući ih iz vode. Preostali minerali nakupljali su se u koncentraciji tijekom milijuna godina.

Podvodni vulkani i hidrotermalni otvori na morskom dnu također mogu ispuštati soli u ocean.

Zašto je Mrtvo more tako slano?

Neki dijelovi oceana su slaniji od drugih, osobito tamo gdje postoji veća razina isparavanja, kao što je Crveno more.

Izolirane vodene površine također mogu postati jako slane ili hiperslane isparavanjem. Mrtvo more na Bliskom istoku primjer je toga.

Visok sadržaj soli povećava gustoću vode, zbog čega ljudi lakše plutaju u Mrtvom moru nego u oceanu. Ovaj učinak je vidljiv i u drugim hiperslanim vodama kao što je jezero Retba u Senegalu.

Nasuprot tome, salinitet u nekim područjima može se smanjiti zbog klimatskih promjena. Topljenje morskog leda dodaje slatku vodu u ocean. Promjene slanosti i temperature mogu poremetiti oceanske struje koje prenose važne hranjive tvari diljem svijeta.

 

Kopirati
Drag cursor here to close