Slažete li se?
Znate li zašto vrijeme "leti" kako starimo? Imamo odgovore
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Dok ste bili dijete, godine su se razvlačile, a sada kao odrasla osoba, sve se čini kao da juri nevjerojatnom brzinom. No, postoji znanstveno objašnjenje zašto se to događa.
Prema profesoru strojarstva Adrianu Bejanu, način na koji percipiramo vrijeme mijenja se s godinama zbog načina na koji naš mozak obrađuje vizualne informacije.
Kako starimo, neuronska mreža postaje kompleksnija, a električni signali moraju prelaziti duže udaljenosti, što usporava proces obrade podražaja. Upravo to rezultira osjećajem da vrijeme brže prolazi, piše LADbible.
Djetinjstvo se često doživljava kao razdoblje sporog protoka vremena jer mozak tada obrađuje mnogo novih informacija, dok u odrasloj dobi, kada se susrećemo s rutinom i poznatim situacijama, taj efekt nestaje.
Zbog toga se sjećanja iz mladosti često čine bogatijima i dugotrajnijima, iako nisu nužno bila dublja ili značajnija, prenosi Radio Sarajevo.
Istraživanja, poput onog s Univerziteta John Moores u Liverpoolu, dodatno potvrđuju ovaj fenomen. Primjerice, ljudi u Ujedinjenom Kraljevstvu osjećaju da Božić dolazi sve ranije svake godine, dok u Iraku isti dojam postoji s Ramazanom.
Profesor Bejan predlaže da bismo mogli usporiti subjektivni protok vremena tako da se izlažemo novim iskustvima i izbjegavamo rutinu. Preporučuje isprobavanje novih aktivnosti, dijeljenje zanimljivih priča i traženje novih ideja.
Pročitajte još
Psihologinja Cindy Lustig s Univerziteta u Michiganu također ističe važnost prisutnosti u trenutku, jer fokusiranje na sadašnjost pomaže da vrijeme ne izgleda kao da samo prolazi.
Ključ je u razbijanju monotonije i otkrivanju novih stvari koje mozak percipira kao svježe, čime se stvara osjećaj sporijeg protoka vremena.