Skuplje jeste, ali i zdravije ;)
Da se ne svađamo s Fadilom - evo zamjene za krumpir
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Cijena krumpira na tržnicama širom zemlje je utrostručena, a na mnogim tezgama ga uopće nema, što znači da je Federalni premijer obmanuo javnost govoreći da je između ostalog pojeftinio krumpir.
Komentirajući potrošačku korpu Novalić je izazvao salvu komentara na društvenim mrežama, a kako se ne bi raspravljali s Fadilom o cijeni krumpira donosimo vam prijedlog za njegovu zamjenu.
Jeste skuplja od običnog krumpira, ali visoko kotira na listi zdravih namirnica.
Čičoka (Helianthus tuberosus L.), poznata i kao divlji krumpir, gomoljasti suncokret, jeruzalemska artičoka, morski krumpir i morska repa, visoko kotira na listi zdravih namirnica. Prepoznatljiva je po svojim velikim žutim cvjetovima i visokoj stabljici, koja može narasti i do tri metra.
Sadrži inulin
Posebna je po tome što, za razliku od krumpira, ne sadrži škrob nego inulin, zbog čega se posebno preporučuje za prehranu dijabetičara. Inulin ima glikemijski indeks nula i probiotik je koji stimulira razvoj korisnih bakterija u crijevima, piše Živim hr.
No, čičoka nije dobra samo za dijabetičare, preporučuje se svima kojim imaju rizik od kardiovaskularnih bolesti. U neuglednom korijenu ove biljke krije se pravo bogatstvo. Uz to što pomaže kod bolesti krvi i krvnih žila, alergija, artritisa, reumatskih bolesti..., ima i snažno antibakterijsko i antioksidativno djelovanje.
Potječe iz Sjeverne Amerike, a danas se uzgaja širom svijeta. Prvotno se uzgajala kao vrtna biljka. Čičoka ima vrlo nisku kalorijsku vrijednost (79 kcal na 100 g), sadrži pretežno ugljikohidrate, nešto bjelančevina i zanemarivu količinu masnoća. Ima gotovo sve vitamine B-skupine te nešto vitamina C. Sadrži i minerale kao što su željezo, kalij, kalcij, fosfor i magnezij te za organizam nužne esencijalne aminokiseline.
Može i sirova
Čičoka se obično sadi u rano proljeće, gomolji nalikuju đumbiru, boja varira od blijedo-smeđe, ružičaste pa do bijele. Može se jest i sirova, a ako se termički obrađuje, može se pirjati, kuhati, peći ili pržiti. Kuhana, pečena ili pirjana, čičoka je zamjena za krumpir, ali se brže skuha i slađa je od krumpira.
Čičoka – nutritivna vrijednost
Jedna šalica isjeckanih čičoka sadrži 110 kalorija, 3 grama proteina i 26.2 grama ugljikohidrata, uključujući i 2,4 grama vlakana.
100g svježe čičoke sadrži:
- 429 mg kalija,
- 72 kalorije,
- 2 grama bjelančevina,
- 17 grama ugljikohidrata,
- 1,6 grama dijetalnih vlakana,
- 10 grama šećera,
- 3.4 miligrama željeza.
Odličan je izvor važnih minerala:
- fosfora,
- kalija,
- kalcija,
- željeza,
- magnezija.
Uz to obiluje vitaminima C, A i B. Od skupine B vitamina, čičoka u značajnijoj količini sadrži vitamine niacin (B3) i tiamin (B1) koji su odgovorni za pravilno stvaranje energije u organizmu, rad živčanog sustava te održavanje zdravlja kose i kože, ističu autori s nutricionističkog portala LiveStrong.