Vojvodina

Ješić: Od 35-29 uzoraka mlijeka s više aflatoksina

Lifestyle / Hrana | 19. 02. 2013. u 09:16 Z.S.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Pokrajinski tajnik za poljoprivredu Goran Ješić izjavio je sinoć da su rezultati ispitivanja mlijeka pokazali da u Vojvodini od 35 uzoraka 29 ima povećanu vrijednost aflatoksina, javlja Tanjug.

Prema njegovim riječima, uzrok tome je ishrana stoke, a pogotovo kukuruzom, koji je ove godine bio podložan kontaminaciji, tako da sve analize mlijeka imaju pozitivne rezultate. Ješić je na svom Twitter nalogu napisao da je Vlada Srbije dobila analize vojvođanskog Sekretarijata za poljoprivredu.

"Situacija je alarmantna! I ne vidim razlog niti privatan interes da se mlijeko ne povuče iz prodaje. Službeni stav će biti do utorka-srede", napisao je Ješić u ponedjeljak nešto ranije na Twitteru.

Ministarstvo poljoprivrede, kao i Nacionalna organizacija potrošača ranije su priopćili da gornja granica dopuštene koncentracije aflatoksina nije probijena.

Izvanrednu inspekcijsku kontrolu prošle nedjelje je provelo Ministarstvo poljoprivrede i analize su pokazale da je mlijeko na domaćem tržištu sigurno za ljudsku upotrebu.

Državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede Danilo Golubović prošle nedjelje je rekao da su proizvodi od kukuruza sigurni i najavio da će Ministarstvo poduzeti mjere protiv onih koji su proturili neosnovana informacije da su zaražene velike količine kukuruza. Golubović je tada ocijenio da je za upotrebu sigurno i mlijeko.

Oko zaraženog kukuruza prije desetak dana u domaćim medijima se raspravljalo, a sve je počelo kada je u laboratoriju poduzeća za kontrolu kvaliteta "SGS Srbija" iz Beograda utvrđeno prisustvo aflatoksina.

Na osnovu pregledanih 375 uzoraka kukuruza, utvrđeno da je svega trećina ovogodišnjeg roda sigurno za ljudsku upotrebu.

Stručnjaci su odmah kazali da ne treba dizati paniku dok su gospodarstvenici izrazili bojazan zbog štete koja slijedi.

Eksperti su upozorili da će štete biti bez obzira da li je kukuruz zaista otrovan ili se radilo o dezinformaciji, mada je bilo i onih koji su tvrdili da je priča o zaraženom domaćem kukuruzu ishitrena i da je bez preciznih podataka plasirana u javnost i time je nanesena velika šteta domaćim izvoznicima.

Ekonomski analitičari su procijenili da bi zaraženi kukuruz donio financijsku štetu Srbiji od oko 46 milijuna eura.

Kopirati
Drag cursor here to close